• Aktualności

      • Podsumowanie konkursów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Maryjnej „Sancta Maria” 2023

      • W ramach Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Maryjnej „Sancta Maria”, objętego Patronatem Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka, w Szkole Podstawowej im. Najświętszego Serca Jezusa w Starej Wsi odbyły się konkursy: muzyczny, plastyczny i poetycki. Hasło przewodnie w roku 2023r. to „ Z Maryją Różańcową modlę się o pokój”. Konkursy przeznaczone były dla uczniów klas I – III i IV – VIII. Spośród 32 plastycznych prac konkursowych komisja w składzie: Bernarda Tymczak, Beata Mielcarek, Sylwia Stawecka i Ewa Chrobak wyłoniła zwycięzców konkursu: 

       • · konkurs plastyczny - klasy I – III: 

       I miejsce – Marlena Rzepka z klasy II „a” 

       II miejsce – Kinga Siwy z klasy II „a” 

       III miejsce  - Oliwier Sławęcki z klasy III „b” 

       III miejsce – Karol Kiełkowicz z klasy II „a” 

       Wyróżnienia – Nikola Czech i Oliwia Gierula 

       • · konkurs plastyczny - klasy IV – VIII: 

       • · I miejsce – Magdalena Dydek z klasy V „a” 

       • · II miejsce – Wiktoria Błaż z klasy V „a” 

       • · III miejsce – Ewa Haduch z klasy V „a” 

       • · konkurs poetycki – Antonina Częczek, Dagmara Cyran,                                  Maja Podulka, Jadwiga Rogowska 

       • · konkurs muzyczny – Kacper Kuliga 

       Uwieńczenie konkursów szkolnych odbyło się przy okazji uroczystego zakończenia roku szkolnego 2022/2023 w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Starej Wsi, gdzie zostały wręczone dyplomy i nagrody, które zasponsorował proboszcz parafii w Starej Wsi – o. Paweł Witon. Za ten gest serdecznie dziękujemy. 

       Przed wręczeniem nagród, utwór „Maryjo – Śliczna Pani” zaśpiewał reprezentant konkursu muzycznego z naszej szkoły – Kacper Kuliga z klasy II.   

       Należy wspomnieć o sukcesie Oliwiera Sławęckiego – ucznia trzeciej klasy, który został laureatem Konkursu Plastycznego Międzynarodowego Festiwalu „Sancta Maria” w Częstochowie. Został on zaproszony na uroczystą Galę Laureatów do Częstochowy, która odbyła się 7 czerwca w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze. 

       Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursach gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji.  

       Ewa Chrobak 

       Sylwia Stawecka

      • Kochani Rodzice, drodzy Uczniowie

      • Koniec roku szkolnego to moment pełen refleksji, radości i podsumowań. Chciałbym skorzystać z tej okazji, aby wyrazić swoją ogromną wdzięczność i podziękowania za wasze niezwykłe wsparcie i zaangażowanie przez cały rok. Wasza nieustanna obecność, troska i zaangażowanie w edukację waszego dziecka są dla mnie nieocenione. Dzięki waszemu wsparciu mogłam pracować z większą pewnością siebie i zaangażowaniem, wiedząc, że mam za sobą tak wspaniałych rodziców.

       Wasza gotowość do współpracy, uczestnictwo w spotkaniach, pomoc w organizacji szkolnych wydarzeń i zaangażowanie w życie klasy są niezastąpione. Dzięki waszej aktywności uczniowie mieli nie tylko pełniejsze doświadczenie szkolne, ale również poczucie, że są otoczeni miłością i wsparciem.

       Wasze cenne uwagi, rady i sugestie, które przekazujecie na temat postępów i potrzeb waszych dzieci, są dla mnie niezwykle wartościowe. Dzięki nim mogę dostosować swoje metody nauczania i dbać o indywidualne potrzeby każdego ucznia.

       Niech te słowa podziękowania będą wyrazem mojej ogromnej wdzięczności za waszą współpracę i wsparcie. Wasza zaangażowana postawa i miłość, jaką darzycie swoje dzieci, są nieodłączną częścią ich sukcesów i rozwoju.

       Drodzy Uczniowie.

       Życzę wam wspaniałych wakacji, pełnych radości, odpoczynku i niezapomnianych chwil spędzonych razem z rodziną. Dziękuję, że jesteście częścią naszej szkolnej społeczności i że możemy razem pracować na rzecz waszych sukcesów.

       Z najserdeczniejszymi życzeniami

        

       Dyrektor Szkoły Podstawowej w Starej Wsi

       admin

      • Czytanie na Polanie

      • ,,Książka jest jak ogród noszony w kieszeni”

       W ostatnim tygodniu nauki chętne klasy wraz z nauczycielami po raz pierwszy w naszej szkole włączyły się w ogólnopolską akcję czytelniczą ,,Czytanie na Polanie”, która jest realizowana w ramach kampanii społecznej ,,Cała Polska Czyta Dzieciom. Celem przedsięwzięcia było promowanie czytania na świeżym powietrzu, miłe spędzenie czasu na łonie przyrody, rozmowy o literaturze i promocja lektury dziecięcej i młodzieżowej w zakresie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

       Dzieci, młodzież i nauczyciele na wybranych lekcjach zabrali koce i swoje ulubione książki, by w ciszy Ogrodu Biblijnego delektować się słowem pisanym. Można było spokojnie poczytać, wymienić się książkami, polecić swoje ulubione pozycje i swobodnie porozmawiać. Akcja bardzo nam się spodobała i zapraszamy na nią już za rok.

       #czytanienapolanie

       admin

      • Autokarowa wycieczka klas drugich i trzecich do Rzeszowa

      • 20 czerwca 2023r. uczniowie klas drugich i trzecich z naszej szkoły udały się do Rzeszowa. W trasę wyruszyliśmy o godzinie 7.30. Podróż rozpoczęliśmy modlitwą do Św. Krzysztofa i przypomnieniem zasad odpowiedniego zachowania się w teatrze, bo pierwszym punktem naszej podróży był teatr „Maska” w Rzeszowie. Tam obejrzeliśmy piękny spektakl teatralny pt. „Pradawne drzewo”. „Pradawne drzewo” to teatralne zaproszenie do poszukiwań „Początku” i przyjrzenia się bliżej życiu nadzwyczajnego drzewa. Spektakl jest inspirowany mitologią słowiańską, która została okrojona do podstawowych motywów i znaczeń, tak by dzieci mogły w pełni uczestniczyć w przedstawianej historii. Była to niesamowita uczta dla ducha. Kolejnym punktem naszej wyprawy był FLYPARY na ulicy Przemysłowej w Rzeszowie. Uczniowie po wykonaniu profesjonalnej rozgrzewki fizycznej, dali upust swoim emocjom i potrzebie ruchu. Ten aktywny wypoczynek i duża dawka adrenaliny wywoływała wśród uczestników wycieczki pożądaną radość, zadowolenie i zachwyt. Oczywiście, wielka ochota na jedzenie, która pojawiła się po zakończeniu zabawy spowodowała, że nie mogliśmy nie skorzystać z propozycji restauracji „Pietraszówka” w Boguchwale, gdzie podopieczni z apetytem zjedli zaproponowane przez menadżerkę pizze. Zmęczeni wyczerpującą wyprawą, udaliśmy się do autokaru. Pełni niesamowitych wrażeń i miłych wspomnień wróciliśmy do Starej Wsi. Wycieczka była świetnym pomysłem na uwieńczenie działań dydaktyczo – wychowawczych w roku szkolnym 2022/2023.

       Serdeczne podziękowania kieruję w stronę nauczycieli sprawujących opiekę podczas wycieczki, a były to: Danuta Myćka, Dominika Dąbrowska, Alicja Zych, Katarzyna Morajko, Lucyna Szmyd, Dorota Jaśkiewicz, Sylwia Stawecka, Ewa Chrobak. Dziękuję również rodzicom – panu Michałowi Jagielskiemu i pani Magdalenie Gadamskiej oraz panom kierowcom za bezpieczny przejazd – panu Marcinowi i Ryszardowi Niemcom.

       Autor, foto: Ewa Chrobak

       admin

      • DZIEŃ MAMY I TATY

      • We wtorek 6 czerwca klasa Ia przygotowała występ na specjalną okazję jaką jest dzień Mamy i Taty. Wierszykami, piosenkami, tańcami i życzeniami z serca płynącymi dzieci podziękowały rodzicom za ich miłóść, która zostaje jak światło na całe życie. Występom tym towarzyszyło wiele emocji okazywanych nie tylko przez dzieci, lecz także i przez rodziców. Panowała podniosła atmosfera. Dzieci włożyły w przygotowanie uroczystości dużo wysiłku, oraz pracy aby zobaczyć uśmiechnięte i wzruszone twarze rodziców. Uczniowie pięknym występem udowodnili, jak bardzo kochają swoich rodziców

       Po pięknych występach artystycznych dzieci wręczyły mamusiom i tatusiom upominki prosto z serduszka, a następnie udali się na słodki poczęstunek. Cała uroczystość upłynęła w niezwykle rodzinnej atmosferze, przy wspólnych rozmowach. Dziękujemy Pani Dyrektor, rodzicom za przybycie, życzliwość i ciepłe słowa.

       Dorota Nogaj

       Anna Bieleń- Folcik

      • Uroczystość z okazji „Dnia Mamy i Taty”

      • „Są w kalendarzu różne daty, lecz 

       najpiękniejsze są dni Mamy i Taty!” 

       Dzień Mamy i Taty jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnym miłych życzeń i kwiatów, będących wyrazem miłości i szacunku dla rodziców. My także postanowiliśmy w szczególny sposób uczcić to święto, dlatego też 7 czerwca w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Zaproszeni rodzice wraz z Panią Dyrektor wysłuchali wierszy i piosenek w wykonaniu dzieci z klasy 1 B. Niespodzianką dla rodziców było odgadnięcie swojego portretu narysowanego przez każdego ucznia. Zabawy było co nie miara ;). Po występach dzieci wręczyły rodzicom upominki – własnoręcznie wykonane piękne papierowe kwiaty oraz laurki. Na koniec wszyscy uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności taneczne do utworu „Chocolate choco choco”. Całość spotkania zwieńczył słodki poczęstunek dla dzieci. Uroczystość przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze i na pewno na długo zapadnie w pamięci dzieci i rodziców.

      • Rozstrzygnięcie konkursu orograficznego w klasach III

      • W dniu 19 maja 2023 r. odbył się w naszej szkole konkurs ortograficzny dla klas trzecich pod tytułem „Zostań mistrzem ortografii”. Celem konkursu było rozwijanie umiejętności poprawnego pisania, kształcenie nawyków sprawdzania pisowni, zachęcanie do nauki ortografii i budowania przekonania, że ortografia nie jest taka trudna, jak się wydaje. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy etap był obowiązkowy dla wszystkich uczniów i traktowany jako sprawdzian umiejętności ortograficznych klas. Do drugiego etapu zakwalifikowało się dwunastu uczniów, którzy popełnili najmniej błędów w pierwszym etapie. Wyniki konkursu zostały ogłoszone 1 czerwca w Dniu Dziecka. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, kieszonkowe słowniczki ortograficzne oraz drobne upominki. Natomiast uczniowie, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca otrzymali słowniki ortograficzne.

       I miejsce w konkursie zajął Kacper Szerszeń z klasy III a

       II miejsce zajął Jakub Nogaj z klasy III b

       III miejsce zajął Tymoteusz Wrona z klasy III b

       Tej trójce szczególnie gratulujemy, aczkolwiek wszystkim uczniom należą się gratulacje oraz wyrazy uznania za podjęty trud i wysiłek. My, jako organizatorzy, mamy nadzieję, że nagrody, które dzieci otrzymały będą im służyły w kolejnych etapach edukacji.

       W tym miejscu pragniemy podziękować Rodzicom, szkolnemu sklepikowi „Pychotek” oraz Radzie Rodziców za ufundowanie nagród w konkursie. Wyrazy podziękowania kierujemy również do szanownego Jury, w osobach Pani Alicji Zych oraz Pani Danuty Myćka, które sprawdzały i poprawiały prace konkursowe.

       Na zakończenie dzieci miały okazję potańczyć przy muzyce oraz pograć w ulubione planszówki.

       Op. Katarzyna Morajko

       Dominika Dąbrowska

      • Wycieczka klas szóstych

      • 25 maja uczniowie klas szóstych wraz z opiekunami udali się do Krakowa, by zwiedzać zabytki i przenieść się w dawne, królewskie czasy. Na początku przyjrzeli się Sukiennicom, Kościołowi Mariackiemu, pomnikowi Mickiewicza, a później spacerując po rynku wysłuchali słynnego hejnału. Następnie udali się na Wzgórze Wawel, gdzie obejrzeli Katedrę, Dzwon Zygmunta i Groby Królewskie. Po krótkiej przerwie przewodnik zaprosił do zwiedzania Reprezentacyjnych Komnat Królewskich na zamku. Lekcje historii na ten dzień uczniowie odrobili szybko i z zaciekawieniem, a schodząc z Wawelu udali się do Smoczej Jamy, by chwilkę pobyć nad Wisłą. Po obiedzie pojechali na miejsce noclegowe, gdzie można było już odpocząć, a chętne osoby udały się na spacer nad Zalew Bagry i tężnię solankową. Na drugi pojechali do Energylandii, gdzie z dreszczykiem emocji próbowali swoich sił i odwagi. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wrócili do swoich domów. I… czekają już kolejnej wycieczki. 

       Uznanie dla wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji wycieczki. Również słowa podziękowania dla Rady Rodziców i posła Adama Śnieżka, którzy przychylili się do prośby i dofinansowali wycieczkę. Dziękujemy! 

      • Gala podsumowania konkursów przedmiotowych 2022 – 202

      • 30 maja 2023 r. w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym G2A Arena w Jasionce odbyło się podsumowanie konkursów przedmiotowych 2022 – 2023. Na galę zaproszona została laureatka konkursu przedmiotowego z języka niemieckiego uczennica kl. 8a Maja Podulka. Z powodu wycieczki klasowej nasza bohaterka nie mogła uczestniczyć w uroczystości. W jej imieniu Zaświadczenie                      i gratulacje odebrała nauczycielka Barbara Dudek. Życzymy Mai dalszych sukcesów.

      • Jak przyciągnąć ucznia do biblioteki?

      • Jak przyciągnąć ucznia do biblioteki? 

       Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi i nie ma  idealnej recepty. Jedną z form upowszechniania czytelnictwa i aktywizacji czytelników są konkursy. Angażują one  uczniów oraz zachęcają do częstszego odwiedzania biblioteki i wykorzystania jej księgozbioru. Dlatego też nasza biblioteka systematycznie zaprasza do udziału w różnorodnych konkursach.  

       12 kwietnia 2023 r. miał miejsce „Konkurs pięknego czytania”. Przeznaczony był on dla uczniów klas 1-4 szkoły podstawowej. Uczniowie mieli czytać wylosowane przez siebie teksty z popularnych książek: A. Lind „Piaskowy wilk”, K. Macios „ Bolek i Lolek z telewizora”, J. Karp „Julek czyli Karp”, Sempe i Goscinny „Mikołajek ma kłopoty”, W. Cichoń „Nie martw się cukierku”, B. Kosmowska „Buba”, G. Kaspadke  „Bon czy ton. Savoir vivre dla dzieci”. J. Bednarek „Sekretna historia skarpetek”.  

       Komisja w składzie: Agnieszka Draguła, Renata Stach i Katarzyna Morajko punktowała poprawność, wyrazistość, płynność i intonację czytania. Do konkursu zgłosiło się 22 uczniów, spośród których wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych: 

       Klasy I 

       1 miejsce: Aleksandra Guzowska 

       2 miejsce: Aleksander Antoń 

       3 miejsce: Nadia Leń 

       Klasy 2 

       1 miejsce: Michalina Jagielska 

       2 miejsce: Karol Kiełkowicz 

       3 miejsce: Karol Kucharski 

       Klasy 3 

       1 miejsce: Jakub Nogaj 

       2 miejsce: Nikola Fedak 

       3 miejsce: Lena Pietryka, Tymoteusz Wrona 

       Klasy 4 

       1 miejsce: Klara Rogowska, Mikołaj Żmuda 

       2 miejsce: Dawid Boroń 

       3 miejsce: Aleksandra Froń 

       Kolejnym  konkursem organizowanym przez naszą bibliotekę był „Konkurs frazeologiczny”, który odbył się 17. 04.2023. Jego celem było podnoszenie kompetencji językowych z wykorzystaniem polskiej frazeologii,  propagowanie kultury i zainteresowania  językiem polskim, w szczególności polską frazeologią, rozwijanie wyobraźni oraz pobudzanie kreatywności. W dobie postępującego zaniku czytelnictwa, a co za tym idzie ubożenia języka polskiego, to doskonały sposób  na wzbogacenie zasobu słownictwa oraz  zachęta do częstszego odwiedzania biblioteki i wykorzystania jej księgozbioru.  Konkurs skierowany był tym razem do uczniów kl. 5-8 szkoły podstawowej i przebiegał w dwóch etapach. Zgłosiło się do niego 28 zawodników. W pierwszym etapie uczniowie rozwiązywali 

       2 / 2

       test. W drugim zaś etapie 12 zawodników odpowiadało na wylosowane przez siebie pytania. Wyrównany poziom, był powodem wielokrotnych dogrywek. Ostatecznie konkurs  wygrali: 

       1 miejsce: Emanuel Podulka 

       2 miejsce: Antoni Bodnar 

       3 miejsce: Dawid Szuba  

       Zwycięzcy obydwu konkursów  otrzymali nagrody książkowe ufundowane prze bibliotekę szkolną oraz pamiątkowe dyplomy. Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursach serdecznie dziękujemy i gratulujemy wyników. 

       Na czerwiec zaplanowano udział społeczności szkolnej w 2 ogólnopolskich akcjach czytelniczych „Czytanie na polanie” i „Jak nie czytam, jak czytam”. Serdecznie zapraszamy. 

       Agnieszka Draguła 

       Renata Stach 

      • Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastyczno – profilaktycznego „Świat w oczach dziecka”.

      • Świat sztuki, to nasz wspólny świat. Dzisiaj możemy podziwiać dawnych i współczesnych artystów, za podarowane nam piękno. To, co oni czynili przed laty i od tysiącleci, my sami czasami próbujemy to robić. Kreśląc, malując coś na kartce papieru dajemy świadectwo naszej wrażliwości na piękno i wiedzy o otaczającym świecie. Przyszła pora, byście mogli sami skorzystać z tych doświadczeń. Zachęcamy więc wszystkich zainteresowanych do udziału w szkolnym konkursie plastycznym na temat: ”Świat w oczach dziecka”.

       W dniu 1 czerwca 2023r. odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu „Świat w oczach dziecka”. Spośród dostarczonych prac, komisja wytypowała do nagród następujące osoby :

       I miejsce – Judyta Janiec z klasy III b

       II miejsce – Laura Sobolewska z klasy III b

       III miejsce – Oliwier Sławęcki z klasy III b

       Wyróżnienia otrzymują:

       Kornelia Gazda z klasy I a

       Natalia Gazda z klasy I a

       Tomasz Nogaj z klasy I b

       Oliwia Sławęcka z klasy III b

       Aleksandra Guzowska z klasy I b

        

       Dziękujemy za sponsorów nagród i udział w konkursie, życząc dalszych sukcesów.

       Nagrody zostaną wręczone na najbliższym apelu.

        

       Komisja w składzie:

       Bernarda Tymczak

       Beata Mielcarek

       Anna Niezgodzka

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa w Starej Wsi, 36-200 Brzozów
    • elektroniczna skrzynka podawcza: /SP_Stara_Wies/SkrytkaESP
    • (+13) 4342525
    • Stara Wieś 790 36-200 Brzozów Poland
   • Logowanie