Aktywna Tablica dla dziecie ze SPE
Aktywna Tablica dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - kwota 43750 zł, udział własny 8750 zł,
zakupiono: podłogę interaktywną FunFloor wraz z podstawą mobilną i oprogramowaniem „Rewalidacja i terapia dzieci ze SPE”, monitor multimedialny 75' wraz z podstawą mobilną, dwa roboty "Photon" wraz z oprogramowaniem SPE i tabletem, oprogramowanie edukacyjne dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: "Autyzm - Mowa w kontekście społecznym cz. 1 i 2”, „Autyzm - Mowa czynna, od słowa do słowa”, „Autyzm - Rozumienie i naśladowanie mowy” wraz z komputerem przenośnym.
Szkolny koordynator - p. Sylwia Stawecka
Nasza szkoła w ramach współpracy w programie Aktywna Tablica podjęła działania wspólnie z Niepublicznym Zespółem Szkolno-Przedszkolnym w Sołonce
Sołonka 23
https://spstarawies.edupage.org/album/#photos:album:224Szkoła przyjazna dzieciom z autyzmem.
W Szkole Podstawowej im. Najświętszego Serca Jezusa w Starej Wsi od roku szkolnego 2022/2023, zarówno dzieci w spectrum autyzmu, jak i dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mają do dyspozycji salę, która powstała z myślą o ich potrzebach. Możliwe to było dzięki wsparciu finansowemu Burmistrza Miasta Brzozów jako organu prowadzącego, Rady Rodziców oraz środków z programu “Aktywna Tablica 2023 dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”.
W “cichej sali” nasi uczniowie mogą odreagować napięcie, łatwiej radzić sobie z trudnymi emocjami, które wynikają ze zbyt dużej ilości bodźców. Mają możliwość wyciszenia się i odpoczynku w przyjaznym otoczeniu. Odbywają się tu zarówno zajęcia indywidualne jak i grupowe. Prowadzona jest terapia, która ma na celu wzbudzanie zaplanowanych wrażeń, a także zajęcia rewalidacyjne, które skupiają się na wzmacnianiu pozytywnych stron uczniów, zwiększaniu ich możliwości pomimo występujących trudności. Zajęcia odbywają się w formie naukowej zabawy. Dużą pomocą okazał się robot edukacyjny wraz z tabletem, który szkoła pozyskała w tym roku w ramach programu “Aktywna Tablica 2023 dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”. Robot potrafi reagować na wiele bodźców zewnętrznych, a dzięki dedykowanej aplikacji, pomaga dzieciom m.in. rozwijać wyobraźnię, umiejętności logicznego i analitycznego myślenia. Korzystanie z nowoczesnej technologii stwarza przekonanie, że dzieci „kreują zajęcia wspólnie ze specjalistą”, a to zwiększa motywację i pozytywne nastawienie do ćwiczeń. Dzięki dostosowanej przestrzeni podczas terapii czy zajęć rewalidacji nie naucza się konkretnych umiejętności, ale oddziałuje na zmysły i na procesy nerwowe leżące u ich podstaw. Taka praca nie jest stale powtarzanym schematem ćwiczeń, który dla każdego dziecka będzie taki sam, ale nieustanną analizą jego zachowań. Nasi specjaliści - pedagodzy, psycholog, terapeuci, rewalidatorzy - mający zarówno doskonałe kwalifikacje jak i doświadczenie, nie mówią dziecku, co ma robić, jak wykonać zadanie, ale stwarzają mu w przyjaznych warunkach “cichej sali” takie sytuacje, w których reaguje ono coraz bardziej złożonymi reakcjami adaptacyjnymi. Prowadzone tam zajęcia i ćwiczenia wywołują zainteresowanie, wyzwalają chęci do pracy i pomagają w pokonywaniu własnych blokad. Dlatego tak istotne jest bogate wyposażenie sali w pomoce przeznaczone dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, którymi specjaliści wspomagają i urozmaicają swoja pracę z uczniami.
Dyrekcja szkoły cały czas planuje doposażanie sali w kolejne, niezbędne pomoce dydaktyczne, edukacyjne i mulitimedialne. Pomieszczenie wyposażone jest w sprzęt i meble dostosowane do prowadzenia zajęć z integracji sensorycznej jak również duże lustro i materiały logopedyczno – terapeutyczne do prowadzenia terapii logopedycznej. Na resztę czekamy z niecierpliwością.
“Cicha sala” jest do dyspozycji naszych uczniów w każdej chwili, zapewnia komfort i jest niezbędna do stworzenia im optymalnych warunków w procesie edukacyjnym. Stale zwiększająca się liczba uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego, powoduje, że drugie takie miejsce w naszej szkole staje się koniecznością, zaś przeznaczone dla dzieci w spectrum autyzmu oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi powinny znaleźć się w każdej szkole i być wsparciem rozwoju uczniów.
Katarzyna Morajko
Sylwia Stawecka
Scenariusze zajęć w ramach współpracy