• Drodzy Uczniowie, Rodzice

• Zbliża się nowy rok szkolny 2024/2025.

Szkoła szybko drugim domem się staje,

Z niej wynosi się wiedzę, dobre obyczaje.

To tam spędza się czasu tak wiele.

Niech więc prawdziwi będą przyjaciele.

Niech każdy dzień niesie mnóstwo radości

Oraz (wciąż większej) świata ciekawości!

Uczniowie rozpoczynający rok szkolny 2024/2025 powrócą do nauki w poniedziałek 2 września.

Harmonogram dnia:

8.15 Spotkanie z dyrektorem szkoły uczniów klas IV - duża sala gimnastyczna, przedstawienie wychowawców, następnie krótkie spotkanie w wyznaczonych salach.

9.00 Msza Św. w Bazylice WNMP w Starej Wsi na którą zapraszamy wszystkich uczniów i rodziców/opiekunów nauczycieli i pracowników szkoły.

10.00 Spotkanie uczniów klas I i ich rodziców z dyrektorem na dużej sali gimnastycznej.

Uczniowie klas: II, III, V, VI, VII, VIII spotykają się z wychowawcami w klasach, według porządku znajdującego się na: stronie internetowej szkoły, drzwiach wejściowych do szkoły i holu, gdzie zostaną przekazane najważniejsze informacje.

• Zmiany dla czwartoklasistów w nowym roku szkolnym. Co czeka uczniów?

• Przejście z edukacji wczesnoszkolnej do klasy czwartej od zawsze było dużym krokiem w edukacyjnej ścieżce dziecka. Uczniowie, którzy do tej pory mieli jednego nauczyciela prowadzącego większość zajęć, teraz spotkają się z większą liczbą nauczycieli, z których każdy odpowiedzialny będzie za inny przedmiot. Zmiana ta może być wyzwaniem zarówno dla uczniów, jak i ich rodziców, którzy będą musieli zmierzyć się z nową rzeczywistością – więcej lekcji, więcej obowiązków i konieczność radzenia sobie z różnorodnymi wymaganiami każdego z nauczycieli.

Jak będzie wyglądał nadchodzący rok szkolny dla czwartoklasistów? freepik.com

Warto pamiętać, że nauczyciele są już przygotowani na nieco chaosu i zamieszania, zwykle więc z serdecznością podchodzą do czwartoklasistów.

Przeczytaj też: Co zmieni się w szkołach od 1 września 2024 r.? Prawdziwa rewolucja? Oto wszystkie planowane zmiany w roku szkolnym 2024/2025

Jakie przedmioty są w czwartej klasie?

Przejście do czwartej klasy to przede wszystkim zwiększenie liczby godzin i przedmiotów, których będą uczyły się dzieci. Dotychczas obejmowało ich nauczenie zintegrowane – jeden nauczyciel uczył podstaw języka polskiego, matematyki, przyrody – od teraz zmieni się to i uczniowie będą mieli o wiele więcej przedmiotów.

• Język polski – tygodniowo: 5 godzin
              • Matematyka – 4 godziny
              • Język obcy nowożytny – 3 godziny
              • Historia – 1 godzina
              • Przyroda – 2 godziny
              • Plastyka – 1 godzina
              • Technika – 1 godzina
              • Muzyka – 1 godzina
              • Informatyka – 1 godzina
              • WF – 4 godziny
              • Zajęcia z wychowawcą – 1 godzina

Zmiany dotyczą organizacji lekcji religii i etyki. Zgodnie z przepisami przedszkola i szkoły organizują lekcje religii w oddziale przedszkola lub oddziale (np. w klasie I a) szkoły, jeżeli na naukę religii zgłosi się nie mniej niż siedmioro wychowanków danego oddziału w przedszkolu lub uczniów danego oddziału (danej klasy) w szkole. Jeśli na naukę religii zgłosi się mniejsza liczba dzieci, przedszkole i szkoła organizują dla nich naukę w grupie międzyoddziałowej lub w grupie międzyklasowej.

Uczniowie będą spędzać w szkole 24 godziny tygodniowo. W trzeciej klasie godzin lekcyjnych było 20, więc to dość znaczna różnica.

Koniec z zadaniami domowymi

Rok szkolny 2024/2025 będzie pierwszym rokiem, w którym uczniowie nie będą mieli prac domowych. Zmiana rozpoczęła się w kwietniu 2024, nie było jednak jeszcze całego roku szkolnego bez prac domowych.

To również informacja dla rodziców, którzy powinni uważnie monitorować postępy w nauce swoich dzieci. Młodsze dzieci potrzebują dużego wsparcia i pomocy w nauczeniu się technik uczenia. Rodzice sami muszą decydować o zadaniach dodatkowych i wsparciu swoich czwartoklasistów w przygotowaniu do sprawdzianów i kartkówek.

Nowy, obowiązkowy element programu nauczania

Rok szkolny 2024/2025 wprowadza także naukę pierwszej pomocy jako obowiązkowy element programu dla uczniów. W ramach zajęć z wychowawcą uczniowie będą zdobywać podstawowe umiejętności, które mogą uratować życie. Ta innowacja spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony ekspertów, którzy podkreślają, jak ważne jest wczesne uczenie dzieci reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Laptopy dla czwartoklasistów

Program „Laptop dla ucznia” w nowym roku szkolnym nie będzie kontynuowany. W związku z tym uchylone zostaną przepisy zakładające coroczne przekazywanie laptopów uczniom klas czwartych. Ministerstwo planuje wdrożenie programu „Cyfrowy uczeń”, który miał zacząć działać od 1 września 2025 r.

– Żaden rocznik nie będzie poszkodowany – zapewniała minister edukacji Barbara Nowacka. – Program „Cyfrowy uczeń” to jest program, który żadnego dziecka, które liczyło na sprzęt od państwa, nie pozostawi z tyłu. Żaden uczeń i żaden rocznik nie będą pokrzywdzeni – dodała.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci? Tak, ale z głową

Kolejny rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Szkoły i przedszkola oferują coraz bogatsze i coraz bardziej atrakcyjne oferty zajęć dodatkowych dla młodszych i starszych dzieci. Trudno wybrać jedną…

Magdalena Ignaciuk

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

• Stara Wieś 790

36-200 Brzozów