Nowa galeria Mikołajki 2024 została dodana do albumu fotograficznego
Mikołajki 2024
- 123
"Serduszko pod choinkę"
Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele,
zapraszamy do włączenia się do akcji charytatywnej "Serduszko pod choinkę" dla podopiecznych Domu Dziecka w Sanoku w dniach 9 - 13 grudnia 2024 r. Ogłaszamy zbiórkę słodyczy od Św. Mikołaja oraz za zgodą Rady Rodziców kwestę 2 zł, 5 zł ( i ... więcej, kto zechciałby i może) na zakup niezbędnych kosmetyków (żele pod prysznic) i artykułów piśmienniczych.
Bóg Zapłać
SK Caritas
Uprzejmie prosimy P. Wychowawców o pomoc w przeprowadzeniu zbiórki. Wolontariusze SK Caritas przekażą skarbonki i worki na słodycze w dniu 9.12.2024 r.
Komunikat
Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice
W związku z incydentami przy wjeździe na asfaltowe boisko, zgłaszanymi przez rodziców, od poniedziałku 9 grudnia br. do odwołania, ze względów na bezpieczeństwo dzieci i na wniosek Rady Rodziców, decyzją dyrektora szkoły oraz warunki pogodowe, teren ten zostaje zamknięty dla ruchu samochodów. Jednocześnie bardzo proszę nie podjeżdżać samochodami od strony zielonych boisk aż pod same drzwi główne. Przejazd obok domu ludowego również zostaje zamknięty, szczególnie w godzinach porannych. Dojazd na miejsce dla osób z niepełnosprawnościami znajdujące się przy wejściu do szkoły od strony Brzozowa jest możliwy od strony obiektów sportowych.
Proszę o zrozumienie i dostosowanie się, zależy nam na bezpieczeństwie Państwa dzieci.Piotr Niecko
dyrektor szkoły
Informacja
Szanowni Państwo
Przekazuję treść listu otrzymanego z MEN, proszę o zapoznanie się.
"Szanowni Państwo Dyrektorzy,
chrońmy dzieci przed zagrożeniami – także ciężkimi chorobami powodowanymi przez ludzki wirus brodawczaka (HPV) – Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Zdrowia prowadzi akcję umożliwiającą szczepienie w szkołach przeciw temu wirusowi.
Szczepienia są kluczowym narzędziem w walce z chorobami, a ich skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami. Zwracamy się do Państwa z prośbą o podjęcie działań informacyjnych o szczepieniach z uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa, skuteczności i dobrowolności szczepień. Jednocześnie podkreślamy, że akcja szczepień prowadzonych w szkołach jest zgodna z obowiązującym prawem.
Dyrektorze, weryfikuj informacje!
Wraz z wprowadzeniem bezpłatnych szczepień przeciw HPV w szkołach, przybrały na sile działania dezinformacyjne. Zwracamy się do Państwa z apelem o ostrożność i przestrzegamy przed powielaniem nieprawdziwych i szkodliwych informacji.
Przypominamy także, że to dyrektor decyduje o tym, kto może przebywać w szkole i jakie materiały w szkole są rozpowszechniane. W przypadku pojawienia się niepożądanych osób na terenie szkoły lub wystąpienia incydentów związanych z dezinformacją lub zagrożeniem bezpieczeństwa, należy niezwłocznie zawiadomić odpowiednie służby oraz kuratorium oświaty. Wszystkie przypadki zagrożeń cyfrowych należy zgłaszać na adres: incydent.cert.pl.
Przypominamy, że wszystkie wiarygodne informacje dotyczące sczepień przeciw HPV znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/hpv. Zachęcamy do śledzenia działań Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz innych wiarygodnych instytucji.
Możliwość wykonywania szczepień na terenie szkoły oraz przekazywanie sprawdzonych pod względem naukowym materiałów o szczepieniu wpisuje się bezpośrednio w profilaktyczne zadania szkoły. Szkoła kształtuje świadomość prozdrowotną uczniów w zakresie wpływu szczepień na ich zdrowie oraz budowaniu odporności zbiorowej całego społeczeństwa, czego naturalną konsekwencją jest włączenie się w działania informacyjne dotyczące szczepień przeciw HPV.
Materiały edukacyjne
Zachęcamy Państwa do promowania i rozpowszechniania materiałów informacyjnych dotyczących szczepień, takich jak broszury, infografiki oraz linki do wiarygodnych źródeł. Tego rodzaju materiały mogą znacząco przyczynić się do zwiększenia wiedzy na temat szczepień przeciw HPV. Zachęcamy do wydruku załączonego plakatu i do umieszczenia go w widocznym miejscu w szkole.
Wierzę, że dzięki współpracy możemy skutecznie przeciwdziałać dezinformacji i zwiększać zaufanie do szczepień, co przyczyni się do poprawy stanu zdrowia publicznego.
Z wyrazami szacunku
Piotr Otrębski
Rzecznik Prasowy MEN
Załączniki:
Wywiadówka
W dniu 4 grudnia br. godz: 16:30 zapraszamy rodziców klas I - VIII na spotkanie z dyrektorem szkoły i z wychowawcami.
Porządek spotkania:
16.30 - spotkanie z dyrektorem - hol główny.
1. Cyberprzemoc - co to takiego? Film dla starszych uczniów i rodziców.
2. Niebezpieczna używka wśród nastolatków.
3. Informacja o realizacji projektu "Nowa jakość kształcenia w Gminie Brzozów"
4. Sprawy różne.
17.00 - spotkanie z wychowawcami w salach: harmonogram przy głównym wejściu do szkoły.
Zapraszamy
04.12.2024 (stołówka) godzina 18.00 Spotkanie Przewodniczących Rad Klasowych klas 1-8
Uwaga! Na rozmowę z psychologiem szkolnym należy umowić się w godzinach zgodnie z grafikiem pracy nauczycieli specjalistów.
Andrzejkowo
W dniu 28 listopada w naszej szkole odbyła się Zabawa Andrzejkowa. Były tańce i zabawy, w których dzieci chętnie uczestniczyły. Dzieci młodsze z klas 1-3 bawiły się w godzinach dopołudniowych, natomiast klasy starsze 4-8 po południu. Muzykę dzieciakom i młodzieży puszczał DJ. Był to czas mile spędzony, a na twarzach dzieci widniały uśmiechy.
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za dofinansowanie dzieciakom DJ-a, oraz wszystkim rodzicom za współpracę i pomoc w organizacji zabawy, w tym poczęstunek dla dzieci.
9
Z cyklu „Spotkanie z …”
Spotkanie z pszczelarzem
29 listopada 2024 r. klasy pierwsze w ramach zajęć „ Spotkanie z ciekawymi ludźmi” odwiedził Pan Janusz Data, który z zamiłowania jest pszczelarzem. Zaproszony gość przedstawił uczniom wiele ciekawych informacji o życiu pszczół, a także o pracy pszczelarza. Dzieci dowiedziały się, jak bardzo pracowite są pszczoły i jak ważne jest ich znaczenie zarówno dla człowieka oraz przyrody. Pan Janusz przyniósł ze sobą wiele ciekawych rekwizytów, których używa w codziennej pracy. Największą atrakcją dla dzieci był prawdziwy, drewniany ul przyniesiony przez pszczelarza. Na zakończenie spotkania odbyła się degustacja miodu z pasieki Pana Janusza, który dzieciom bardzo smakował.
Bardzo dziękujemy Panu Januszowi za cenną lekcję przyrody na temat związany z pszczelarstwem.
3
16.11.2024r. – udział w zajęciach warsztatowych w siedzibie Fundacji Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak w Brzozowie
W sobotę, szesnastego listopada 2024r. grupa uczniów z naszej szkoły skorzystała z zaproszenia Fundacji Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak w Brzozowie i wzięła udział w kreatywnych zajęciach warsztatowych poświęconych tematyce świątecznej. Głównym celem spotkania było wykonanie kartek świątecznych dla podopiecznych Fundacji. Uczestniczący w warsztatach z wielką ochotą przystąpili do pracy, a ich uśmiechy i zaangażowanie świadczyły o tym, że świetnie się bawili.
Opiekę nad dziećmi sprawowały: Ewa Chrobak i Anna Niezgodzka. Zarówno dla uczniów, tak i dla opiekunów był to dobrze wykorzystany czas.
opr. Ewa Chrobak
1
KLASOWY KONKURS MATEMATYCZNY "MATEMATYCZNE ASY Z KLASY".
14 listopada 2024 roku w naszej szkole odbył się Klasowy Konkurs Matematyczny pod hasłem "Matematyczne Asy z klasy", którego celem było popularyzowanie wiedzy matematycznej, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań matematycznych uczniów.
W zmaganiach matematycznych wzięli udział wszyscy uczniowie z klasy 3b. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Magdalena Błaż oraz Krzysztof Lubecki.
Rozwiązywanie testu matematycznego składającego się z 49 zadań wymagało od uczestników przede wszystkim logicznego myślenia w analizowaniu zadań. Każdy wykazał się ogromną wiedzą matematyczną. Po dokładnym sprawdzeniu wszystkich prac komisja konkursowa ustaliła zwycięzców. „Mistrzami matematyki” zostali:
I miejsce – Aleksandra Guzowska (44 poprawne odpowiedzi)
II miejsce – Aleksander Antoń (42 poprawne odpowiedzi)
III miejsce – Filip Zając (38 poprawnych odpowiedzi)
oraz wyróżnienia dla: Błażeja Florka, Oskara Fiejdasza oraz Zosi Janusz.
Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, natomiast zwycięzcy oraz osoby wyróżnione otrzymały dyplomy i nagrody.
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy
i życzymy dalszych sukcesów.
Organizator konkursu Magdalena Błaż
„NAUCZ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIE”- pierwsza pomoc przedmedyczna
Dnia 12 listopada 2024 r. naszą szkołę odwiedzili strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie: st.asp. Rafał Szmyd, mł.asp. Wojciech Wilusz, ogn. Łukasz Nogaj i st. sekc. Rafał Suwała. W trakcie spotkania pt. „Naucz się ratować życie” strażacy przybliżyli dzieciom, na czym polega ich praca oraz jakim sprzętem ratowniczym się posługują. Dzieci dowiedziały się, że ich działania nie polegają tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas burz, powodzi i wypadków samochodowych. Prowadzą również wiele innych działań, które służą ludziom i ich bezpieczeństwu. Podczas spotkania uczniowie klas 3a, 3b i 2a utrwalili sobie numery alarmowe, dowiedzieli się w jakich okolicznościach można ich używać oraz jak prawidłowo zgłaszać zdarzenia zagrażające naszemu bezpieczeństwu i życiu.
Panowie Strażacy szczególną uwagę zwrócili na zapoznanie uczniów z zasadami dbania o bezpieczeństwo własne i innych oraz zaprezentowali w jaki sposób udzielić pomocy osobie nieprzytomnej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda profesjonalne udzielanie pierwszej pomocy, a także mogli przy pomocy strażaków przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach oraz ćwiczyli układanie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej bezpiecznej.
Na koniec dzieci miały możliwość z bliska obejrzeć oprzyrządowanie jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Niestety, spotkanie zostało przerwane przez wezwanie strażaków do akcji, na którą pospiesznie się udali. Dzieci nagrodziły naszych Gości wielkimi brawami!
Wrażenia z tak cennej lekcji na długo pozostaną w naszej pamięci. Przedstawicielom Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie za przybycie, przeprowadzenie atrakcyjnych zajęć i poświecenie nam swojego cennego czasu
DZIĘKUJEMY!
6
Akademia z okazji 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
W dniu 13 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej im. Najświętszego Serca Jezusa w Starej Wsi uczcili Dzień Niepodległości. Uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas 5 pod okiem wychowawców p. Moniki Szmyd i Krzysztofa Lubeckiego oraz zespół taneczny p. Ewa Chrobak uswietniły 106 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polske.
11
"Szkoła do hymnu"
Inicjatywa na 11 listopada połączyła uczniów i nauczycieli naszej szkoły.
W dniu 8 listopada 2024r. Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprosiło szkoły do wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego w ostatni dzień roboczy przed Świętem Niepodległości. Jest to wyjątkowa okazja do zjednoczenia się społeczności szkolnych w całym kraju. Nasza placówka również wzięła udział w tym przedsięwzięciu.
Kilka zdjęć z naszego udziału.
5
PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW NA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W STAREJ WSI Stara Wieś, 31.10.2024r.
Pasowanie na ucznia szkoły podstawowej to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego pierwszoklasisty. To uroczystość, która symbolizuje oficjalne przyjęcie dzieci do społeczności szkolnej i rozpoczęcie ich edukacyjnej przygody. W naszej szkole przygotowania do pasowania rozpoczęły się już kilka tygodni wcześniej. Uczniowie pierwszych klas, pod czujnym okiem swoich wychowawców, uczyli się wierszyków, piosenek oraz układów tanecznych, które mieli zaprezentować podczas uroczystości.
Dnia 31 października 2024r. panowała świąteczna atmosfera w Szkole Podstawowej w Starej Wsi. Uczniowie klas pierwszych ubrani w świąteczny strój galowy, przepiękna dekoracja, przygotowany sprzęt nagłaśniający – to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.
Spotkanie rozpoczęło się od powitania gości przez dyrektora szkoły, a byli to: proboszcz parafii starowiejskiej – o. Mirosław Bożek, katechetka – s. Anna Konieczna, wice dyrektor Szkoły Podstawowej w Starej Wsi – pani Magdalena Wadas – Boroń, przyjaciel szkoły – pan Kazimierz Barański oraz rodzice. Następnie pierwszoklasiści zaprezentowali przygotowany program artystyczny, który spotkał się z ogromnym aplauzem ze strony rodziców, nauczycieli oraz starszych kolegów i koleżanek. Pięknie wyrecytowane wiersze, zaśpiewane piosenki i zatańczony polonez, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej to dowód na to, że dzieci gotowe są do sumiennej pracy w szkole. W niezwykle podniosłej atmosferze przed Pocztem Sztandarowym Szkoły Podstawowej im. Najświętszego Serca Jezusa w Starej Wsi pierwszacy ślubowali:
· być pilnymi i wzorowymi uczniami,
· należycie wypełniać obowiązki ucznia,
· pomagać słabszym i młodszym od siebie.
Kulminacyjnym momentem uroczystości był akt pasowania, którego dokonał dyrektor szkoły – pan Piotr Niecko dotykając ramienia pierwszoklasisty wielkim ołówkiem opasanym biało – czerwoną wstążką, wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej”.
Po występach dzieci, wychowawczynie / pani Ewa Chrobak, pani Katarzyna Morajko i pani Dorota Jaśkiewicz /wręczały uczniom pamiątkowe dyplomy i pamiątki ufundowane przez rodziców.
Pasowanie na ucznia to wydarzenie pełne emocji zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Dla wielu pierwszoklasistów była to pierwsza tak ważna uroczystość w ich życiu, a duma i radość malowały się na ich twarzach. Rodzice nie kryli wzruszenia, widząc swoje pociechy w roli pełnoprawnych uczniów.
Do społeczności szkolnej zostali przyjęci:
Klasa I „a”: Blanka Antoń, Mikołaj Bielawski, Milena Bober, Bartosz Duplaga, Dominika Froń, Franciszek Gruszka, Adam Jarosz, Maja Kowalska, Gabriel Kufel, Antoni Leń, Maria Leń, Antonina Lebda, Zofia Lebda, Daniel Milczanowski, Marika Mokrzycka, Wiktor Niedziałek, Borys Polityński, Mateusz Przeździk, Sara Supel, Aleksander Szczepek, Zuzanna Śmigiel, Karolina Tomaszewska, Maria Tomkiewicz, Kaja Walczak, Oktawian Zajdel
Klasa I „b”: Miłosz Bajer, Jan Bodzioch, Bartosz Data, Izabela Dydek, Michał Dydek Nadia Graboń, Tymon Kaczmarski, Szymon Kiełb, Milena Koszela, Natalia Krzyżanowska, Zuzanna Leń, Alicja Macios, Adam Majewski, Zuzanna Pietryka, Bartosz Pytlak, Melania Remiec, Bartłomiej Szmyd, Lena Wojnar, Michał Żmuda, Szymon Żmuda.
To wydarzenie to nie tylko symboliczne przyjęcie dzieci do społeczności szkolnej, ale także ważny krok w ich edukacyjnej podróży. To moment, który na długo pozostanie w pamięci zarówno uczniów, jak i ich rodziców.
Serdeczne podziękowania należą się panu Barańskiemu za pamiątkę, jaką jest nagranie z uroczystości oraz Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Najświętszego Serca Jezusa w Starej Wsi za ufundowanie dyplomów i plakietek dla uczniów klas pierwszych.
opr. Ewa Chrobak
133
Pamiętamy o bohaterach – marsz w hołdzie poległym w II wojnie światowej
Uczymy się historii, by poznawać życie naszych przodków, by przybliżyć sobie losy Ojczyzny – tej Wielkiej i tej Małej – brzozowskiej, aby pamiętać o ważnych wydarzeniach, wybitnych i prostych ludziach, którym dziś zawdzięczamy wolność i pokój. Tradycją szkoły podstawowej w Starej Wsi, a wcześniej Gimnazjum im. Ks. Stefana Weidla – jezuity, żołnierza AK i organizatora ośrodka tajnego nauczania „Stara Wieś pod Brzozowem” jest od kilku już lat jesienny marsz uczniów w ciszy w hołdzie poległym. Bieżący rok upamiętnia rocznicę wydarzeń planu „Burza”, który miał na celu wyzwalanie ziem polskich przez żołnierzy Armii Krajowej w czasie wycofywania się armii niemieckiej. 30 października 2024 r. uczniowie klas ósmych wraz z nauczycielami historii wyruszyli do regionu Polowiec, gdzie ponad 80 lat temu, w nocy 30/31 maja 1944 r. miał miejsce zrzut broni z brytyjskiego samolotu Halifax dla Obwodu Armii Krajowej Brzozów. Odludny teren wybrany do przejęcia wojskowej pomocy lotniczej dla AK opatrzony został kryptonimem bastionu „Bocian 104”. Z samolotu zrzucono 12 zasobników i 12 paczek z amunicją. Drugi z samolotów nie dotarł na miejsce, ponieważ został zestrzelony nad Serbią. Uczniowie, po przybyciu na miejsce uporządkowali okolice kapliczki z dwiema wmurowanymi w roku 2000 tablicami pamiątkowymi. Antoni – przewodniczący szkoły odczytał informacje opisujące wspomnianą akcję. Wszyscy wzięli udział w konkursie – quizie wiedzy o poznanych wydarzeniach. Na zakończenie młodzież odśpiewała wraz z nauczycielami hymn państwowy ku czci bohaterów II wojny światowej. Atmosferę powagi w pięknej scenerii złotej jesieni podkreśliły zbliżające się dni wspomnienia Wszystkich Świętych i rocznica odzyskania niepodległości. Wspólna wędrówka do miejsca pamięci zjednoczyła uczestników w poczuciu konieczności poszanowania pokoju i wolności.
„Podróż w Przeszłość”– wycieczka szkolna
24 października 2024r. uczniowie klas: IV „a”, IV „b” V „a” naszej szkoły mieli niezwykłą okazję odwiedzić Troję Karpacką, miejsce pełne historii i tajemnic. Nasza podróż rozpoczęła się wcześnie rano, kiedy to wyruszyliśmy autokarem w kierunku Troi Karpackiej. O godzinie 9.00 dotarliśmy na miejsce, gdzie przywitała nas przewodniczka, która opowiedziała nam o historii tego niezwykłego miejsca. Jednym z najważniejszych zabytków Troi Karpackiej jest grodzisko „Wały Królewskie”. To jedno z najstarszych i najlepiej zachowanych grodzisk w Polsce, którego początki sięgają wczesnej epoki brązu. Podczas wycieczki mieliśmy okazję zobaczyć rekonstrukcję starożytnego amfiteatru, który służył jako miejsce spotkań i rozrywki dla mieszkańców grodu. Amfiteatr ten jest przykładem zaawansowanej architektury tamtych czasów i pozwala lepiej zrozumieć życie codzienne dawnych mieszkańców Troi Karpackiej. W muzeum znajdującym się na terenie skansenu zgromadzono liczne artefakty odkryte podczas wykopalisk. Wśród eksponatów można zobaczyć narzędzia, ceramikę, ozdoby oraz broń, które pochodzą z różnych okresów historycznych. Jednym z najbardziej ekscytujących elementów wycieczki były warsztaty. Grupa uczniów, która wybrała warsztaty ceramiczne miała okazję tworzenia z gliny różnych figur i naczyń. Pozostali uczniowie wybrali warsztaty z łucznictwa i uczyli się posługiwania tą bronią.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był Żarnowiec – malownicza miejscowość znana z dworku Marii Konopnickiej.
Uczestnicy wycieczki mieli okazję poznania życia i twórczości jednej z najwybitniejszych polskich poetek. W muzeum znajdującym się w dworku mogli zobaczyć liczne pamiątki po poetce, w tym rękopisy jej dzieł, obrazy oraz przedmioty codziennego użytku. Zwiedzanie muzeum uczniowie zakończyli odśpiewaniem „Roty”.
Ostatnim punktem wycieczki była Bóbrka – miejscowość o ogromnym znaczeniu historycznym, gdzie znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Muzeum to znajduje się na terenie najstarszej na świecie kopalni ropy naftowej, założonej w 1854 roku przez Ignacego Łukasiewicza, wynalazcę lampy naftowej.
Wycieczka ta była nie tylko edukacyjną podróżą, ale także wspaniałą przygodą, która na długo pozostanie w pamięci uczestników. W autokarze uczniowie dzielili się swoimi refleksjami i wrażeniami z wycieczki, a nauczyciele podkreślali edukacyjną wartość takiej formy nauki.
Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali wychowawcy klas: Katarzyna Boczar-Gnyp, Stanisław Chrobak, Krzysztof Lubecki oraz Sylwia Stawecka i Ewa Chrobak – autor artykułu
galeria zdjęć w przygotowaniu
45
Rozstrzygnięcie konkursu profilaktyczno - edukacyjnego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to międzynarodowy dzień poświęcony edukacji na temat zdrowia psychicznego, podnoszeniu świadomości oraz zwalczaniu stygmatyzacji społecznej. Zaburzenia psychiczne są powszechne i mogą dotknąć każdego z nas. Osoby, które zmagają się z tego rodzaju trudnościami, potrzebują wsparcia. Ważne jest podejmowanie działań w celu ochrony własnego zdrowia psychicznego, jak i bycie uważnym i otwartym na pomoc drugiemu człowiekowi.
W związku z tym w naszej szkole wywieszona została gazetka tematyczna oraz zorganizowano konkurs dla klas V-VII pt.: „Zdrowie zaczyna się w głowie”.Uczestnicy konkursu wykonali estetyczne i przemyślane prace, w których poruszyli ten ważny temat. Uczniowie wskazali przyczyny problemów natury psychicznej oraz ich związek ze zdrowiem fizycznym. Zaproponowali także postawy i działania, które są ważne, by dbać o nasz dobrostan.Prace zostały wywieszone na gazetce na parterze. Uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy, dziękujemy za udział i zachęcamy wszystkich do zapoznania się z tymi pięknymi pracami.
Wyniki konkursu:
I miejsce: Julia Sobota (kl. 6B), Aleksandra Janusz (kl. 6B)
II miejsce: Kornelia Zarzyka (kl. 6B)
III miejsce: Izabela Bodzioch (kl. 6B)
Wyróżnienia:
Hubert Szmyd (kl. 5A)
Nikola Fedak (kl. 5A)
Wiktoria Supel (kl. 5A)
Melania Bargieł (kl. 5A)
Nikola Czech (kl. 5A)
Dagmara Cyran (kl. 5A)
Psycholog i Pedagodzy
Przypomnienie - szczepienia HPV
Program szczepień zalecanych przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)
Kluczowym celem programu jest zwiększenie liczby dzieci zaszczepionych przeciw HPV, a w konsekwencji zmniejszenie liczby osób z nowotworami szyjki macicy oraz innymi chorobami nowotworowymi wywoływanymi przez wirus brodawczaka ludzkiego.
Organizacja szczepień przeciw HPV w szkołach pozwoli na:• zwiększenie dostępności szczepień w ramach oferowanego dodatkowego świadczenia Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ);• zwiększenie wiedzy zdrowotnej wśród uczniów i rodziców na temat HPV i znaczenia szczepień ochronnych w zapobieganiu występowania nowotworów.
Założenia programu:• szczepienia będą realizowane na terenie szkół, które wyrażą chęć udziału w programie, w miejscu dostosowanym do wykonania szczepienia, np. gabinecie profilaktyki zdrowotnej;• szczepienia będą wykonywane przez personel Podstawowej Opieki Zdrowotnej (lekarz oraz pielęgniarka), z którym szkoła nawiąże współpracę;• do udziału w programie może się zgłosić każda szkoła podstawowa, do której uczęszczają dzieci w wieku od ukończenia 9 do ukończenia 14 roku życia;• koordynacją szczepień z poziomu szkoły zajmuje się dyrektor szkoły lub osoba przez niego wskazana. Dane szkolnego koordynatora powinny zostać przekazane do właściwego kuratora oświaty orazmiejscowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE);• Ministerstwo Zdrowia rekomenduje organizację szczepień co najmniej dwa razy w półroczu, pozwoli to na szczepienie pierwszą i drugą dawką szczepionki w ciągu roku szkolnego.
Podstawa prawna do realizacji szczepień zalecanych:Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2024 r. poz. 924).
Terminy realizacji:wrzesień 2024 r. – czerwiec 2030 r.
Nagrany webinar poświęcony powyższym zagadnieniom znajduje się pod adresem – https://webinar.pap.pl/formularz-dostepowy
Więcej informacji w załącznikach.
Wycieczka klas 2 i 3
17 października klasy 2 i 3 wraz z nauczycielami wybrały się na wycieczkę w Bieszczady. Uczniowie w planach mieli przejazd Bieszczadzką Kolejką Leśną oraz Leśny Zwierzyniec w Lisznej. Wycieczka w Bieszczady w okresie jesieni to prawdziwy festiwal kolorów i naturalnego piękna - widoki zapierają dech w piersiach. Złociste liście, wspaniałe panoramy i ten niepowtarzalny jesienny klimat uczniowie mogli podziwiać w czasie podroży kolejką. Bieszczadzka kolejka leśna jest jedną z najsłynniejszych kolejek wąskotorowych w Polsce i wyjątkową atrakcją Bieszczad. My zdecydowaliśmy się na przejazd na trasie: Majdan – Balnica – Majdan. Linia kolejowa biegnie w większości w lesie, w pobliżu koryta rzeki Solinka. Pociąg jedzie na tyle wolno, że można podziwiać piękne jesienne widoki, otaczającą przyrodę, rozpoznawać gatunki drzew, owoców, liści. Miejscami trasa jest bardzo kręta tak, że osoby z ostatnich wagonów mogą machać tym z pierwszych wagonów. Po 45 minutach dotarliśmy do Balnicy na półgodzinny planowany postój. Po powrocie do Majdanu dzieci zakupiły pamiątki. Następnie wyruszyliśmy do Leśnego mini Zoo w Lisznej. W Zwierzyńcu jest sporo ciekawych gatunków ssaków oraz ptaków. Uczniowie zobaczyli między innymi daniele, jelenie, muflony, dziki, szopy, skunksy, lisy i jenoty. Z mniejszych zwierząt: susły, nutrie, fretki, wiewiórki, świnki morskie oraz króliki. Ptaki bytujące w mini-zoo to pawie, bażanty, przepiórki, kaczki szmaragdowe, kaczki krzyżówki, kaczki czubate, sowa śnieżna, a także gęsi gęgawe i gęsi bernikle. Część z nich żyje w klatkach, a część ma duże wybiegi. Przy klatkach znajdują się tablice informacyjne na temat poszczególnych zwierząt. Bardzo ciekawą atrakcją było to, że przy wejściu można zakupić specjalną karmę i samodzielnie nakarmić większość zwierząt. Są one przyzwyczajone do obecności ludzi i niektóre bez obaw podchodzą na bliską odległość dając się głaskać. Po długim dniu pełnym wrażeń uczniowie wrócili zmęczeni ale zadowoleni.
Anna Bieleń- Folcik
9
"Dorotka w krainie Oz"
Dnia 16.10.2024 r. uczniowie klas 5 mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w spektaklu musicalowym "Dorotka w krainie Oz". Wyjście do Kina Brzozowskiego dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń. Młodzi widzowie z zapartym tchem śledzili przygody Dorotki oraz jej towarzyszy: Stracha na Wróble, Blaszanego Drwala i Tchórzliwego Lwa, którzy wspólnie wyruszyli na poszukiwanie Wielkiego Czarnoksiężnika.
Musical oczarował widownię wspaniałą scenografią, piękną muzyką i dynamiczną choreografią. Uczniowie byli pod wrażeniem profesjonalizmu aktorów, a także pouczających treści przedstawienia, takich jak wartość przyjaźni, odwagi i marzeń.
Po spektaklu wszyscy wrócili do szkoły z uśmiechami na twarzach i nowymi doświadczeniami, które z pewnością na długo zapadną w pamięci.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie