• Aktualności

      • 21 listopada - Dzień Życzliwości.

      • We współczesnym świecie , takie cechy jak przychylność wobec siebie, życzliwość , uczynność, sympatia zdają się znikać z codziennych zachowań. To tendencje, których skutki są zauważalne i bardzo dotkliwe, zarówno wśród młodego pokolenia ,jak też wśród dorosłych. W związku z tym na całym świecie 21 listopada obchodzony jest Dzień Życzliwości.

       W naszej szkole przybrał formę do drobnych gestów, uczynków, zabaw, pozytywnych emocji, uśmiechu , radości i miłych pozdrowień. Działaniom wtórowało hasło: ” Każdy człowiek jest darem dla drugiego człowieka”. Ten dzień , to szczególna okazja, by zastanowić się, czy jesteśmy wobec siebie życzliwi, pomocni i empatyczni. Przypomniał też , jak ważne w codziennym życiu są proste słowa, takie jak: przepraszam, proszę, dziękuję. Na twarzach uczniów widniały większe niż co dzień uśmiechy, miłe gesty i słowa: miłego dnia, baw się dobrze, ten uśmiech dla ciebie, jesteś super, dzisiaj wszystko się uda i wiele , wiele innych.

       Dzięki takim akcjom uświadamiamy sobie, że wzajemny szacunek i otwartość do drugiego człowieka, sprawiają, że to co robimy daje większą satysfakcję i motywuje do dalszych działań. Szanując cudze starania , sprawiamy , że inni też doceniają i szanują nasze.

        

       Bernarda Tymczak

       Beata Mielcarek

      • 31.10.2023r. – Pamiętaj człowieku mały – NOŚ ODBLASKI, – aby cię oczy kierowcy ujrzały”

      • W podejmowanych przez naszą szkołę działaniach w związku z realizacją zadań stawianych w konkursie „Odblaskowa Szkoła” nie zapominaliśmy również o najmłodszych uczestnikach ruchu drogowego, a mianowicie o przedszkolakach z sąsiadującego z nami Przedszkola Samorządowego w Starej Wsi. To właśnie dla nich uczennice z klasy VII a ( Milena Częczek, Judyta Nogaj, Patrycja Gacek, Julia Sabik ) pod kierunkiem pani Ewy Chrobak przygotowały ciekawe zabawy ruchowe z elementami zasad właściwego zachowania się na drodze. Spotkaniu przyświecało hasło: Pamiętaj człowieku mały – NOŚ ODBLASKI, – aby cię oczy kierowcy ujrzały”. Przedszkolaki chętnie podejmowały się nowych zadań, które były dla nich świetną zabawą, ale i nauką tematycznie powiązaną z hasłem. Wzięły udział w serii różnorodnych ćwiczeń przygotowujących do zabaw ruchowych. Atmosfera była pełna śmiechu i radości. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały odblaski.

       opr. Ewa Chrobak

      • WIELKA ZBIÓRKA MAKULATURY!!!

      • Uwaga!!! Uwaga!!!

       W najbliższym tygodniu, tj. od 20 do 24 listopada w naszej szkole będziemy zbierać makulaturę.

       ZBIERAMY:

       ·    KSIĄŻKI;

       ·    ZESZYTY;

       ·    FOLDERY;

       ·    KATALOGI;

       ·    KARTONY, TEKTURĘ;

       ·    PAPIEROWE PUDŁA I TORBY.

        

       Spakowaną makulaturę należy związać sznurkiem lub taśmą klejącą.

       Miejsce zbiórki: szkolna szatnia

        

       Serdecznie zachęcamy do zbiórki.

        

      • Informacja

      • Szanowni Państwo

       Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

       W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

       Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.

        

      • OGÓLNOPOLSKI KONKURS MATEMATYCZNY „FENEK” 

      • 10 listopada br. w naszej szkole został przeprowadzony ogólnopolski konkurs matematyczny „Fenek” – edycja jesienna – Jesień 2023. W konkursie tym swoich matematycznych sił próbowali:  

       - Z klasy II b: Aleksander Antoń, Aleksandra Guzowska, Oskar Fiejdasz, Michał Leń oraz Nikola Szmyd.  

       - Z klasy III a: Elena Dydek, Kornelia Kołodziej, Michał Boroń, Aleks Niemiec, Karol Kiełkowicz i Kinga Siwy.  

       - Z klasy III b: Antonina Szmyd, Tola Żmuda, Leon Żmuda. 

       Testy zostały odesłane na wskazany adres organizatora, a teraz czekamy na wyniki. 

       Op. p. Katarzyna Morajko 

      • Konkurs „Niepodległa w poezji”

      • "Ojczyzna to nie kraj w którym mieszkasz, ale kraj którego potrzebujesz, i który potrzebuje Ciebie.” /Stefan Pacek/ 

       11 listopada to data wyjątkowa w kalendarzu polskiej historii. 105 lat temu, w roku 1918, Polska stała się krajem niepodległym i wolnym. Z tej to okazji w naszej szkole 8 listopada został ogłoszony konkurs recytatorsko – profilaktyczny pt. „Niepodległa w poezji”. Uczniowie klas I-III w ten jakże niezwykle podniosły sposób mogli celebrować kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. Wszyscy uczestnicy, a było ich aż 21, pięknie recytowali wiersze ku chwale naszej Ojczyzny.  

       Jury, w składzie: pani Bernarda Tymczak, pani Agnieszka Draguła oraz pani Renata Stach, miało trudne zadanie do wykonania. Wszyscy uczestnicy bowiem pięknie recytowali przygotowane wiersze, które często zostały wzbogacone stosownym strojem i patriotycznymi rekwizytami. Uczniowie wykazali się wspaniałą postawą patriotyczną oraz szacunkiem do Ojczyzny. 

       I miejsce w konkursie zdobyła Alicja Skarbek (uczennica klasy Ib), II miejsce Aleksandra Guzowka (uczennica klasy IIb), III miejsce zdobyła Izabela Czech (uczennica klasy IIa). Wyróżnienia natomiast otrzymali Tomasz Nogaj (uczeń klasy IIb) oraz Milena Curzytek (uczennica klasy IIIb). Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. 

       Ponadto w ramach części profilaktycznej konkursu, uczniowie wykonali plakaty o tematyce profilaktycznej. 

       W tym miejscu pragniemy podziękować Panu Szymonowi Stapińskiemu, Burmistrzowi miasta Brzozowa za ufundowanie nagród w konkursie oraz Firmie Gran-Pik Liwocz z o.o. za ufundowanie słodyczy do nagród. DZIĘKUJEMY!!! 

       Organizatorzy: p. Katarzyna Morajko, p. Magdalena Błaż, p. Anna Bieleń-Folcik 

      • Drama na lekcji j. polskiego czyli na klasowej scenie.

      • Wyraz „drama” pochodzi od słów „drao” (działam, usiłuję) lub „drama” - (czynność, akcja, działanie). Definicja tej metody wyraźnie podkreśla jej odmienność od tradycyjnych form pracy w szkole. W sposób niekonwencjonalny motywuje do działania uczniów, stymuluje indywidualny rozwój dziecka, pobudza jego aktywność, możliwości twórcze i wyobraźnię. Dlatego też 23.10.2023 na klasowej scenie wystąpili uczniowie klasy 5b. Do projektów grupowych przygotowali się z mitów greckich. Samodzielnie opracowali scenariusze przedstawień. Wykazali się przy tym kreatywnością w przygotowaniu kostiumów, rekwizytów oraz ujawnili swoje wspaniałe umiejętności aktorskie. Na koniec zaprezentowali przygotowane przez siebie barwne makiety podwodnego pałacu Posejdona.

       A. Draguła

       admin

      • Akademia z okazji 105 rocznicy odzyskania niepodległości

      • 9 listopada 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 105 rocznicy odzyskania niepodległości przygotowana przez uczniów i wychowawców klas piątych. Spektakl historyczny wystawiony przez młodzież przeniósł widzów do czasów rozbiorów i I wojny światowej. Uczestnicy mieli okazję doświadczyć dramatu rozłąki rodzin i smutnych losów żołnierzy oraz radości z wywalczonej wolności. Cała społeczność szkolna włączyła się z zaangażowaniem w śpiew pieśni patriotycznych. Miłym akcentem uroczystości był udział w recytacjach i śpiewaniu: młodszych - z klas: 1a, 3b, 4a i 4b oraz imponujący taniec „Biało – Czerwonych”. Młodych aktorów przygotowali do przedstawienia p. Barbara Dudek i p. Paweł Froń. O piękną oprawę muzyczną zadbali: p. Krzysztof Lubecki i p. Dominika Dąbrowska. P. Małgorzata Nogaj, p. Bernarda Tymczak i p. Beata Mielcarek wykonały dekoracje. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że główne przesłanie uroczystości : Wdzięczność za Wolność, umocniło w nas patriotyzm i nadzieję na lepsze dziś i jutro Polski – naszej Ojczyzny.

       admin

      • Zrobiliśmy sobie „Przerwę na czytanie”!

      • 18 października 2023 r. społeczność naszej szkoły już po raz drugi znalazła się w gronie placówek bijących rekord w czytaniu na przerwie! Dołączyliśmy do IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie". W akcji wzięli udział nauczyciele, rodzice oraz uczniowie, a jej celem było pokazanie, że czytanie jest fajne, może być zabawą i sprawiać przyjemność. Czytaliśmy więc w bibliotece, na korytarzach i na lekcjach. Dodatkowo uczniowie klas 1-3 zaprosili do udziału rodziców pod hasłem „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato”. Dziękujemy wszystkim za czynny udział w akcji i zapraszamy na przyszły rok.

       A. Draguła

       R. Stach

       admin

      • “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”

      • Drodzy uczniowie i rodzice !!!

       Nasza szkoła po raz drugi przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

       W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

       Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz naszej szkoły.

       ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

       Termin Akcji: 27-29 listopada 2023 r.

        

       Miejsce Akcji: Wyznaczone miejsce na boisku przed budynkiem szkoły.

       Rodzaje_sprzetu_elektrycznego_i_elektronicznego_podlegajacego_zbiorce.docx_(1)_(3)_(1).pdf

      • Z nami bezpiecznie- akcja : „Odblaskowa szkoła” – 7.11.2023r.

      • Nasza szkoła bierze udział w akcji: „Odblaskowa Szkoła”, której celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poprzez promowanie zasad bezpiecznego zachowania się na drodze, tym przede wszystkim noszenie elementów odblaskowych.

       Uczniowie klasy VII i VIII wraz z opiekunami Bernardą Tymczak i Beatą Mielcarek w dniu 7 listopada br. udali się do Dziennego Domu Opieki Medycznej w Starej Wsi „Darmed” w trosce o bezpieczeństwo seniorów i osób niepełnosprawnych. Uczestnicy spotkania otrzymali odblaski, wysłuchali pogadanki na temat bezpiecznego poruszania się na drodze, w szczególności o zmierzchu.

       Uczniowie spotkali się z miłym i ciepłym przyjęciem. Było to bardzo życzliwe i wzruszające doświadczenie. Starsi w zetknięciu się z młodzieżą poczuli świeżość, energię i wyrazili chęć do dalszej współpracy.

        

        

       Organizatorzy :

       Bernarda Tymczak

       Beata Mielcarek

      • Wycieczka uczniów klas drugich do Podkarpackiego Centrum Nauki ,,Łukasiewicz” w Jasionce i Parku Trampolin FlyPark w Rzeszowie.

      • Dnia 27 października uczniowie klas drugich wybrali się na wycieczkę do Podkarpackiego Centrum Nauki ,,Łukasiewicz” w Jasionce oraz Parku Trampolin FlyPark w Rzeszowie.

       Na ten dzień wszyscy uczniowie czekali z niecierpliwością. Ciekawi, co zobaczą w niezwykłym miejscu, jakim bez wątpienia jest Podkarpackie Centrum Nauki ,,Łukasiewicz”. Rzeczywiście jest to miejsce, w którym można zobaczyć i doświadczyć na własnej skórze rzeczy i zjawisk niespotykanych na co dzień, np. skorzystać z symulatora lotów lub przeżyć wirtualny spacer na wysokości dachów budynków czy też sterować łazikiem marsjańskim. Atrakcji co niemiara. Czas mijał bardzo szybko, wszystkim towarzyszyły wielkie emocje - zdziwienie, radość, a momentami nawet strach. Z PCN ,,Łukasiewicz” udaliśmy się do parku trampolin. Tutaj potwierdziło się, że nasi uczniowie mają niespożyte pokłady energii, a ich kondycja jest na najwyższym poziomie. Podskoki, biegi, skoki do basenu z gąbkami czy rodeo to dla nich pestka. W tym miejscu także było wiele radości i uśmiechów.

       Późnym popołudniem wróciliśmy do Starej Wsi. Myślę, że wszyscy miło spędzili czas, łącząc przyjemne z pożytecznym. To był niezwykle udany dzień!

      • Z wizytą w starowiejskiej bibliotece

      • „Kto czyta książki, żyje podwójnie”

       Umberto Eco

       W dniu 06.11.2023 r. uczniowie klasy 2b mieli okazję na niecodzienną lekcję biblioteczną połączoną z grami planszowymi. Wyruszyliśmy na spotkanie pełni emocji i z uśmiechem na twarzy. Po miłym przyjęciu przez bibliotekarkę p. Dorotę Łobaza- Bober wysłuchaliśmy o zasadach zachowania się w bibliotece, o księgozbiorze, o zasadach wypożyczania książek. Był czas również na wypożyczenie i czytanie książek. Następnie w grupach usiedliśmy do gier planszowych, a było w czym wybierać! Każdy mógł zagrać w to na co ma ochotę np. „Dubble Kicia Kocia”, „Ubongo”, „Gnaj robaczku”, „Dixit”, „Zakupy” „Kurnik” i wiele, wiele innych. Uśmiechu i rywalizacji było co niemiara. Dzieci Jak wiadomo gry planszowe od kilku sezonów przeżywają renesans i ponownie cieszą się zainteresowaniem ludzi w każdym wieku, także dzieci. Warto wprowadzić je na stałe do szkół, domów – bo to idealny sposób na połączenie zabawy z nauką, a przede wszystkim pokonanie jesiennej nudy.

       Warto dodać, że starowiejska biblioteka znalazła się wśród 100 placówek przyjętych do trzeciej edycji akcji „BOOM3! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece”, realizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Story House Egmont Sp. z o.o. Dzięki tej akcji biblioteki poszerzają ofertę dla swoich użytkowników i użytkowniczek poprzez wprowadzanie nowych działań z wykorzystaniem komiksów i gier planszowych.

       Cele akcji to:

       · wprowadzanie nowoczesnych form pracy z dziećmi i młodzieżą oraz seniorami,

       · promocja komiksu i gry planszowej w bibliotekach publicznych, bibliotekach szkolnych i pedagogicznych,

       · wspieranie u dzieci i młodzieży ciekawości świata, pogłębianie ich wiedzy o emocjach oraz zachęcenie ich do eksperymentowania i tworzenia,

       · wspieranie seniorów w trenowaniu pamięci, koncentracji i spostrzegawczości.

        

       Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki w Starej Wsi i zapoznanie się nie tylko z literaturą, ale również z planszówkami. Spotkanie zakończone zostało upominkami dla każdego ucznia w postaci zakładek do książek i słodkim poczęstunkiem.

       Dziękujemy za wspaniałą lekcję biblioteczną!!!

      • Akcja Samorządu Uczniowskiego: „Pamiętamy o Tych, którzy odeszli”

      • W dniu 31.10.2023r. przedstawiciele uczniów Szkoły Podstawowej w Starej Wsi udali się na starowiejski cmentarz i miejsca, o których pamiętamy w związku z pielęgnowaniem pamięci o bohaterach naszej wolności, związanych z historią naszej miejscowości i społeczności lokalnej.

       Uczniowie odwiedzili między innymi: Pomnik wdzięczności upamiętniający ofiarę mieszkańców naszej wsi w latach 1914 – 1920, Kopiec Konfederatów Barskich, następnie udali się na cmentarz parafialny.

       Na cmentarzu odwiedzili groby ojców jezuitów: Ojca Stefana Weidla patrona dawnego gimnazjum w naszej miejscowości, Ojca Wojciecha M. Baudissa. Nieżyjących dyrektorów naszej szkoły: Antoniego Brodowicza - koordynatora, kierownika budowy murowanej szkoły z 1911r., dyrektora szkoły podstawowej Władysława Bolka oraz wykładowcę tajnego nauczania Józefa Dydka.

       Uczniowie wykonali prace porządkowe w wyżej wymienionych miejscach i posłuchali lekcji historii, którą przekazała im opiekun samorządu uczniowskiego Pani Beata Mielcarek.

       W każdym odwiedzonym miejscu uczniowie zapalili symboliczne światełko pamięci.

       Relacjonowała :

       Beata Mielcarek

       Anna Niezgodzka

      • Poznajemy uroki Ziemi Brzozowskiej i Dynowskiej

      • W dniu 26.10. 2023 uczniowie klasy 6a naszej szkoły pod opieką nauczycieli Huberta Tymczaka i Zbigniewa Soboty brali udział w pieszym rajdzie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Historyczno-Krajoznawcze Ziemi Brzozowskiej w ramach projektu "Poznajemy uroki Ziemi Brzozowskiej i Dynowskiej, Perły Pogórza - wędrując nieznakowanymi szlakami pieszo-rowerowymi". Przed wyruszeniem na trasę uczniowie mieli okazję wysłuchać prelekcję na temat ptaków zamieszkujących na terenie powiatu brzozowskiego, którą wygłosił dr. Grzegorz Pitucha wykładowca Uniersytetu Rzeszowskiego. Wykład na temat ptaków z naszej najblższej okolicy dr G. Pitucha kontynuował na trasie rajdu. Wiele ciekawostek z zakresu przyrody, a także historii mogli nasi uczniowie usłyszeć od przewodnika prowadzącego rajd Mateusza Podkula, pracownika Muzeum Regionalnego w Brzozowie, które było współorganizatorem rajdu. Podsumowując to wydarzenie można powiedzieć: wypoczynek, ruch, zdobywanie wiedzy w oparciu o otaczającą nas przyrodę.  Rajd zakończył się wspólnym grilowaniem

      • Laboratorium Przyszłości

      • W roku szkolnym 2023/2024 w ramach programu LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI uczniowie naszej szkoły uczestniczą w zajęciach ROBOTYKI. Zajęcia prowadzone są przez nauczyciela informatki Zbigniewa Sobotę. Na zajęciach uczniowie zapoznają się z podstawami teoretycznymi dotyczącymi podzespołów wykorzystywanych w konstrucjach robotów takich jak silniki, czujniki odległości, czujniki dotyku czy koloru. Poznają zasady pisania programów umożliwiających wykorzystanie w/w podzespołów. Jednak głównym celem zajęć jest realizacja całościowych projektów w oparciu o zakupione w ramach programu LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI zestawy LEGO SPIKE PRIME .

      • Pamiętamy…. Wspominamy 

      • Pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego obfitowały w wiele zdarzeń, które miały na celu upamiętnienie rocznic ważnych wydarzeń historycznych oraz przybliżenie postaci Ulmów – rodziny, której beatyfikację przeżywaliśmy 10 września 2023r. W naszej szkole  przeprowadzone zostały godziny wychowawcze, które miały ukazać poświęcenie i bohaterską postawę rodziny z Podkarpacia. Powstały liczne gazetki okolicznościowe, a klasy ósme obejrzały lekcję online  z Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej – „Cena odwagi i sprzeciwu – historia rodziny Ulmów” udostępnioną na stronie Kuratorium Oświaty  w Rzeszowie.  

       W ramach odkrywania historii lokalnej, 28 września 2023r.,  klasy ósme odbyły  pieszą wycieczkę na mogiłę żydowską w Brzozowie. Tam uczniowie uczestniczyli w lekcji plenerowej przeprowadzonej przez pracownika Muzeum im. Adama Fastnachta w Brzozowie – Pana Mateusza Podkula. Młodzież miała okazję wysłuchać ciekawego wykładu o losach społeczności żydowskiej zamieszkującej okolice Brzozowa w czasie II wojny światowej oraz zobaczyć miejsce upamiętnienia tragicznej śmierci  

       Ważnym wydarzeniem była wizyta w naszej szkole pracownika IPN  - Pana Macieja Rędziniaka, który przybliżył uczniom klas siódmych i ósmych zagadnienia związane z Holokaustem. Celem lekcji „Sprawiedliwi wśród  Narodów Świata” było przekazanie wiedzy o skomplikowanych  losach ludności Europy Środkowo – Wschodniej w czasie II wojny światowej w sposób który pozwoli młodzieży zrozumieć tragizm tych wydarzeń. Warto podkreślić, że lekcje o Holokauście na tylko uczą historii, ale także promują empatię, tolerancję i zrozumienie znaczenia zachowania pokoju i szacunku w społeczeństwie.  

       We wszystkie te działania zaangażowani byli wychowawcy poszczególnych klas oraz panie: Anna Kwiatkowska – Bodnar, Mariola Bałabas i Barbara Dudek  

      • Odblaskowa szkoła - lekcja techniki

      • Produkty wykonane z pryzmatycznych folii odblaskowych, potocznie zwane odblaskami zapewne w większości kojarzą się nam z kamizelkami odblaskowymi i opaskami samozaciskowymi, jednak technologia „odblasku” ma dużo szersze zastosowanie w nauce i technice.

       Historia odblasku

       Pewnego razu, gdy Percy Shaw jechał do Halifax zauważył odbite w oczach kota siedzącego na płocie wzdłuż drogi światło. Uświadomił sobie że dzięki zauważonemu odbiciu promieni, mógł utrzymać kurs na drodze i nie stoczył się w rów. W 1934 roku opatentował swój wynalazek zwany odblaskiem.

       Jak działa odblask?

       U podstaw działania materiału odblaskowego, jak zapewne nie trudno się zorientować leży zjawisko odbicia światła. W zależności od rodzaju powierzchni, padające światło zostaje pochłonięte, przepuszczone i odbite od danego materiału. Kiedy powierzchnia jest idealnie płaska, zachodzi znane zjawisko „kąt odbicia równa się kątowi padania”.

       Uczniowie naszej szkoły wykonywali na zajęciach techniki w klasie 4 swój zaprojektowany odblask.

       admin

      • „Kto nosi odblaski, ten zbiera oklaski! ”

      • ODBLASKOWA SZKOŁA – cd.

       20 października 2023r. w Szkole Podstawowej im. Najświętszego Serca Jezusa w Starej Wsi odbyła się niecodzienna lekcja dydaktyczno – wychowawcza poruszająca tematykę związaną z realizacją konkursu „Odblaskowa Szkoła”, któremu patronuje Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie. O tym, jak ważne jest stosowanie elementów odblaskowych przez uczestników ruchu drogowego mówił emerytowany policjant – pan Kazimierz Barański. Przeprowadził on zajęcia w ciekawy i pouczający sposób. Uczniowie aktywnie włączyli się w pogadankę, udzielali prawidłowych odpowiedzi na zadawane pytania, chętnie zgłaszali się do odgrywania scenek w ruchu drogowym, dzięki którym mogli lepiej zrozumieć omawianą tematykę. Na zakończenie spotkania prowadzący zajęcia zwrócił po raz kolejny uwagę na stosowanie elementów odblaskowych, zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym. Policjant przypomniał również dzieciom zasadę ograniczonego zaufania wobec kierowców, by dokładnie upewnić się, że można bezpiecznie przejść przez pasy, aby nie zostać potrąconym na przejściu dla pieszych.

       Za tak ciekawie przeprowadzone zajęcia w imieniu dzieci i opiekunów składam wielkie podziękowania panu Kazimierzowi Barańskiemu i do zobaczenia !!!

        

       opr. Ewa Chrobak

      • JESTEM BEZPIECZNY NOSZĘ ODBLASKI

      • JESTEM BEZPIECZNY NOSZĘ ODBLASKI

       Przy słabej widoczności, bez elementów odblaskowych, pieszy jest widoczny na drodze w światłach mijania samochodu z odległości zaledwie 20-30 metrów. Przy prędkości 90 km/h, kierowca pokonuje 25 metrów na sekundę i może nie mieć możliwości reakcji widząc pojawiającego się pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli dużo szybciej. To może uratować pieszemu życie.

       "Jestem bezpieczny noszę odblaski" - pod takim hasłem odbyła się w czwartek 19.10.2023r. odblaskowa akcja w naszej szkole. Dzieci przez cały dzień prezentowały swoje elementy i stroje odblaskowe. Podczas lekcji nauczyciele podkreślali znaczenie noszenia odblasków, przypominali zasady bezpiecznych zachowań podczas poruszania się w pobliżu ulicy i po zmroku.

       Dzień tematyczny pozwolił na lepsze utrwalenie zdobytej wiedzy na temat konieczności noszenia odblasków i bezpieczeństwa na drodze.

       Relacjonowała: Beata Mielcarek

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa w Starej Wsi, 36-200 Brzozów
   • elektroniczna skrzynka podawcza: /SP_Stara_Wies/SkrytkaESP
   • (+13) 4342525
   • Stara Wieś 790 36-200 Brzozów Poland
  • Logowanie