Jednym z najważniejszych zadań edukacji przyrodniczej jest zapoznanie wychowanków z przyrodą. Edukacja przyrodnicza pozwala dziecku poznać najbliższe otoczenie, w trakcie obserwacji, doświadczeń i eksperymentów oraz zrozumieć środowisko, w którym żyje człowiek. Przyroda jest dla dzieci w wieku szkolnym najłatwiej dostępnym i niewyczerpalnym źródłem przeżyć, wiedzy i bezpośrednich doświadczeń. Wszelkie zjawiska i procesy w przyrodzie mogą być niezastąpionym bodźcem do wszechstronnego rozwoju dziecka. Kierując się powyższymi słowami, wraz z Panią Dorotą Jaśkiewicz, zaprosiłyśmy 24 kwietnia br. do klasy III B Panią myśliwą Justynę Wójcik–Leń reprezentującą Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Krośnie i jednocześnie myśliwą - Diana Koła Łowieckiego "Jeleń" w Brzozowie.
Pani myśliwa w bardzo ciekawy sposób opowiadała dzieciom o zwierzętach mieszkających w polskich lasach. Przedstawiła rodzinę jeleni, saren, dzików. Opowiadała o zającach, kuropatwach, bażantach, wilkach oraz niedźwiedziach. Uczniowie dowiedzieli się jakie nawyki żywieniowe mają zwierzęta leśne oraz w jaki sposób myśliwi dokarmiają je, aby mogły przetrwać zimę. Pani Justyna mówiła także, jak należy zachowywać się w sytuacji, gdy w lesie lub na łące znajdziemy młode zwierzę. Nigdy nie należy dotykać takiego zwierzątka, gdyż wtedy zostawiamy na nim swój zapach, a jego mama odtrąci je i nie wykarmi. Pani myśliwa zaprezentowała dzieciom myśliwskie trofea – piękne poroża jelenia. Ponadto uczniowie mieli okazję przymierzyć czapkę z lisa.
Pani myśliwa opowiedziała dzieciom również legendę o św. Hubercie, patronie myśliwych i leśników. Następnie przeprowadziła konkurs z nagrodami. W konkursie tym wszyscy okazali się być wygranymi, uczniowie otrzymali książeczki o lesie oraz pamiątkowe gadżety. Na koniec spotkania zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie oraz dzieci wręczyły bukiet kwiatów w podziękowaniu za piękne spotkanie. Na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.
Op. Katarzyna Morajko, Dorota Jaśkiewicz