Przejście z edukacji wczesnoszkolnej do klasy czwartej od zawsze było dużym krokiem w edukacyjnej ścieżce dziecka. Uczniowie, którzy do tej pory mieli jednego nauczyciela prowadzącego większość zajęć, teraz spotkają się z większą liczbą nauczycieli, z których każdy odpowiedzialny będzie za inny przedmiot. Zmiana ta może być wyzwaniem zarówno dla uczniów, jak i ich rodziców, którzy będą musieli zmierzyć się z nową rzeczywistością – więcej lekcji, więcej obowiązków i konieczność radzenia sobie z różnorodnymi wymaganiami każdego z nauczycieli.
Jak będzie wyglądał nadchodzący rok szkolny dla czwartoklasistów? freepik.com
Warto pamiętać, że nauczyciele są już przygotowani na nieco chaosu i zamieszania, zwykle więc z serdecznością podchodzą do czwartoklasistów.
Przeczytaj też: Co zmieni się w szkołach od 1 września 2024 r.? Prawdziwa rewolucja? Oto wszystkie planowane zmiany w roku szkolnym 2024/2025
Jakie przedmioty są w czwartej klasie?
Przejście do czwartej klasy to przede wszystkim zwiększenie liczby godzin i przedmiotów, których będą uczyły się dzieci. Dotychczas obejmowało ich nauczenie zintegrowane – jeden nauczyciel uczył podstaw języka polskiego, matematyki, przyrody – od teraz zmieni się to i uczniowie będą mieli o wiele więcej przedmiotów.
- Język polski – tygodniowo: 5 godzin
- Matematyka – 4 godziny
- Język obcy nowożytny – 3 godziny
- Historia – 1 godzina
- Przyroda – 2 godziny
- Plastyka – 1 godzina
- Technika – 1 godzina
- Muzyka – 1 godzina
- Informatyka – 1 godzina
- WF – 4 godziny
- Zajęcia z wychowawcą – 1 godzina
Zmiany dotyczą organizacji lekcji religii i etyki. Zgodnie z przepisami przedszkola i szkoły organizują lekcje religii w oddziale przedszkola lub oddziale (np. w klasie I a) szkoły, jeżeli na naukę religii zgłosi się nie mniej niż siedmioro wychowanków danego oddziału w przedszkolu lub uczniów danego oddziału (danej klasy) w szkole. Jeśli na naukę religii zgłosi się mniejsza liczba dzieci, przedszkole i szkoła organizują dla nich naukę w grupie międzyoddziałowej lub w grupie międzyklasowej.
Uczniowie będą spędzać w szkole 24 godziny tygodniowo. W trzeciej klasie godzin lekcyjnych było 20, więc to dość znaczna różnica.
Koniec z zadaniami domowymi
Rok szkolny 2024/2025 będzie pierwszym rokiem, w którym uczniowie nie będą mieli prac domowych. Zmiana rozpoczęła się w kwietniu 2024, nie było jednak jeszcze całego roku szkolnego bez prac domowych.
To również informacja dla rodziców, którzy powinni uważnie monitorować postępy w nauce swoich dzieci. Młodsze dzieci potrzebują dużego wsparcia i pomocy w nauczeniu się technik uczenia. Rodzice sami muszą decydować o zadaniach dodatkowych i wsparciu swoich czwartoklasistów w przygotowaniu do sprawdzianów i kartkówek.
Nowy, obowiązkowy element programu nauczania
Rok szkolny 2024/2025 wprowadza także naukę pierwszej pomocy jako obowiązkowy element programu dla uczniów. W ramach zajęć z wychowawcą uczniowie będą zdobywać podstawowe umiejętności, które mogą uratować życie. Ta innowacja spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony ekspertów, którzy podkreślają, jak ważne jest wczesne uczenie dzieci reagowania w sytuacjach kryzysowych.
Laptopy dla czwartoklasistów
Program „Laptop dla ucznia” w nowym roku szkolnym nie będzie kontynuowany. W związku z tym uchylone zostaną przepisy zakładające coroczne przekazywanie laptopów uczniom klas czwartych. Ministerstwo planuje wdrożenie programu „Cyfrowy uczeń”, który miał zacząć działać od 1 września 2025 r.
– Żaden rocznik nie będzie poszkodowany – zapewniała minister edukacji Barbara Nowacka. – Program „Cyfrowy uczeń” to jest program, który żadnego dziecka, które liczyło na sprzęt od państwa, nie pozostawi z tyłu. Żaden uczeń i żaden rocznik nie będą pokrzywdzeni – dodała.
Zajęcia dodatkowe dla dzieci? Tak, ale z głową
Kolejny rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Szkoły i przedszkola oferują coraz bogatsze i coraz bardziej atrakcyjne oferty zajęć dodatkowych dla młodszych i starszych dzieci. Trudno wybrać jedną…
Magdalena Ignaciuk
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!