„Miej serce i patrzaj w serce!”
/Adam Mickiewicz/
Powyższe motto przyświecało naszemu romantycznemu wieszczowi narodowemu, gdy pisał utwory zamieszczone w tomie „Ballady i romanse”, którego wydanie stanowi początkową datę romantyzmu w Polsce. Właśnie ten zbiór poezji został wybrany w bieżącym roku do Narodowego Czytania. Oczywiście nasza szkoła po raz kolejny wzięła w nim udział.
Imprezę zorganizowały polonistki: Mariola Bałabas, Agnieszka Draguła, Lucyna Ruszel oraz panie: Ewa Chrobak i Beata Giermańska pod kierunkiem pani Renaty Stach. W przygotowaniu dekoracji polonistkom udzielili pomocy uczniowie klasy VIII b.
Po pięknym wstępie wygłoszonym przez panią Renatę Stach zgromadzona licznie publiczność miała okazję wysłuchać następujących ballad Adama Mickiewicza:
- ,,Pani Twardowska”, którą zaprezentowały uczennice: Jadwiga Rogowska, Hanna Zawilińska i Maja Olszyk,
- ,,Powrót taty” w wykonaniu Mileny Częczek, Patrycji Gacek, Marii Piecuch, Magdaleny Guzowskiej, Wojciecha Futymy, Rozalii Futymy i Klary Rogowskiej,
- ,,Romantyczność” zinterpretowanej przez panią Lucynę Ruszel,
- ,,Świtezianka”, którą odtworzyli: pani Beata Giermańska, Magdalena Baran oraz Szczepan Piecuch,
- ,,Lilije” przeczytanej przez panie: Agnieszkę Dragułę, Ewę Chrobak, Lucynę Ruszel i Renatę Stach, a także uczennice i uczniów: Annę Herbut, Emanuela Podulkę, Amelię Błaż, Julię Kucharską i Tymoteusza Lenia.
Czytający doskonale oddali mistrzostwo poetyckiego języka Adama Mickiewicza, wprowadzając obecnych w romantyczny nastrój niesamowitości, tajemniczości i grozy charakterystyczny dla ballad, za co zostali nagrodzeni przez publiczność gromkimi brawami.
Impreza była świetną okazją do realizacji celów zawartych w podstawie programowej, między innymi: kształtowania umiejętności uczestniczenia w kulturze, kształcenia postawy szacunku dla przeszłości i tradycji literackiej, poznawania wybranych dzieł wielkich pisarzy polskich.
Dziękujemy wszystkim za przygotowanie, odczytanie i wysłuchanie utworów. Zapraszamy już za rok na kolejne Narodowe Czytanie.
Opracowała
Lucyna Ruszel