Jak przyciągnąć ucznia do biblioteki?
Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi i nie ma idealnej recepty. Jedną z form upowszechniania czytelnictwa i aktywizacji czytelników są konkursy. Angażują one uczniów oraz zachęcają do częstszego odwiedzania biblioteki i wykorzystania jej księgozbioru. Dlatego też nasza biblioteka systematycznie zaprasza do udziału w różnorodnych konkursach.
12 kwietnia 2023 r. miał miejsce „Konkurs pięknego czytania”. Przeznaczony był on dla uczniów klas 1-4 szkoły podstawowej. Uczniowie mieli czytać wylosowane przez siebie teksty z popularnych książek: A. Lind „Piaskowy wilk”, K. Macios „ Bolek i Lolek z telewizora”, J. Karp „Julek czyli Karp”, Sempe i Goscinny „Mikołajek ma kłopoty”, W. Cichoń „Nie martw się cukierku”, B. Kosmowska „Buba”, G. Kaspadke „Bon czy ton. Savoir vivre dla dzieci”. J. Bednarek „Sekretna historia skarpetek”.
Komisja w składzie: Agnieszka Draguła, Renata Stach i Katarzyna Morajko punktowała poprawność, wyrazistość, płynność i intonację czytania. Do konkursu zgłosiło się 22 uczniów, spośród których wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych:
Klasy I
1 miejsce: Aleksandra Guzowska
2 miejsce: Aleksander Antoń
3 miejsce: Nadia Leń
Klasy 2
1 miejsce: Michalina Jagielska
2 miejsce: Karol Kiełkowicz
3 miejsce: Karol Kucharski
Klasy 3
1 miejsce: Jakub Nogaj
2 miejsce: Nikola Fedak
3 miejsce: Lena Pietryka, Tymoteusz Wrona
Klasy 4
1 miejsce: Klara Rogowska, Mikołaj Żmuda
2 miejsce: Dawid Boroń
3 miejsce: Aleksandra Froń
Kolejnym konkursem organizowanym przez naszą bibliotekę był „Konkurs frazeologiczny”, który odbył się 17. 04.2023. Jego celem było podnoszenie kompetencji językowych z wykorzystaniem polskiej frazeologii, propagowanie kultury i zainteresowania językiem polskim, w szczególności polską frazeologią, rozwijanie wyobraźni oraz pobudzanie kreatywności. W dobie postępującego zaniku czytelnictwa, a co za tym idzie ubożenia języka polskiego, to doskonały sposób na wzbogacenie zasobu słownictwa oraz zachęta do częstszego odwiedzania biblioteki i wykorzystania jej księgozbioru. Konkurs skierowany był tym razem do uczniów kl. 5-8 szkoły podstawowej i przebiegał w dwóch etapach. Zgłosiło się do niego 28 zawodników. W pierwszym etapie uczniowie rozwiązywali
2 / 2
test. W drugim zaś etapie 12 zawodników odpowiadało na wylosowane przez siebie pytania. Wyrównany poziom, był powodem wielokrotnych dogrywek. Ostatecznie konkurs wygrali:
1 miejsce: Emanuel Podulka
2 miejsce: Antoni Bodnar
3 miejsce: Dawid Szuba
Zwycięzcy obydwu konkursów otrzymali nagrody książkowe ufundowane prze bibliotekę szkolną oraz pamiątkowe dyplomy. Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursach serdecznie dziękujemy i gratulujemy wyników.
Na czerwiec zaplanowano udział społeczności szkolnej w 2 ogólnopolskich akcjach czytelniczych „Czytanie na polanie” i „Jak nie czytam, jak czytam”. Serdecznie zapraszamy.
Agnieszka Draguła
Renata Stach