Aktualności
Pożegnanie ósmoklasistów
- 1
Zakończenie roku szkolnego 2025/2026
Szanowni Państwo, Rodzice, Uczniowie
Zakończenie roku szkolnego:
1. dla klas VIII: Środa 24 czerwca godz: 16.30 uroczysta akademia z wręczeniem nagród, listów gratulacyjnych, następnie do 20:30 dyskoteka.
2. dla pozostałych klas: Piatek 26 czerwca; godz: 9.00 Msza Św. w Bazylice WNMP w Sterej Wsi,10.00 wręczenie nagrod na sali gimnastycznej,
10.30 rozdanie świadectw w salach przez wychowawców.
Wszystkim uczniom i nauczycielom w okazji zbliżających się wakacji składam podziękowania za trud w kończacym się roku szkolnym i życzę udanego wypoczynku.
dyrektor SP Stara Wieś
Piotr Niecko
Spotkanie na temat bezpiecznych wakacji 2026r.
Wakacje to wyjątkowy czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, ciepłymi dniami i chwilami beztroski. Niezależnie od tego czy planujemy dalekie podróże, wycieczki czy zasłużony relaks w domowym zaciszu musimy pamiętać o zasadach bezpiecznego spędzania tego beztroskiego okresu.
W związku z tym w środę 24.06.2026 r. odbyły się w naszej szkole spotkania dla klas I-III oraz klas IV-VIII dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu podczas wakacji.
Przeprowadzili je pedagodzy naszej szkoły : Pani Bernarda Tymczak i Beata Mielcarek. Zajęcia zostały oparte na podstawie filmu edukacyjnego „Bezpieczne wakacje” przypominającego o podstawowych zasadach dbania o własne i innych bezpieczeństwo w różnych sytuacjach, z którymi mogą spotkać się podczas letniego wypoczynku.
Ważną część spotkania była rozmowa podsumowująca treści zawarte w filmie. Nasi uczniowie wykazali się dużą aktywnością i z zainteresowaniem śledzili fabułę filmu.
W spotkaniu wykorzystano sprzęt z KPO.
Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji !
Opracowały:
Bernarda Tymczak
Beata Mielcarek
Pomysłowe i twórcze konkursy SKO w naszej szkole
W bieżącym roku szkolnym Szkolna Kasa Oszczędności była organizatorem dwóch inspirujących konkursów: „Najlepsza ekologiczna skarbonka” oraz „Zaczarowana złotówka”. Ich głównym celem było nie tylko rozwijanie kreatywności i zdolności manualnych uczniów, ale także kształtowanie postaw proekologicznych oraz promowanie idei oszczędzania. Uczestnicy wykazali się ogromnym zaangażowaniem, pomysłowością i wrażliwością na potrzeby środowiska, tworząc prace pełne oryginalnych rozwiązań i ciekawych form. Konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, a ich efekty pokazały, że nauka poprzez działanie może być jednocześnie wartościowa i inspirująca.
3 czerwca 2026 roku odbyło się rozstrzygnięcie w/w konkursów. Konkurs „Najlepsza Ekologiczna Skarbonka” dedykowany był uczniom klas I – III, a zadaniem uczestników było wykonanie skarbonki z materiałów wtórnych – takich jak plastikowe butelki, kartony, puszki, słoiki czy stare tkaniny. Natomiast konkurs „Zaczarowana złotówka” to konkurs kierowany do uczniów z klas IV – V, a zadaniem uczniów było napisanie opowiadania zachęcającego do poszanowania i oszczędzania pieniążków, co pozwoliłoby na realizację celu związanego z marzeniami dzieci.
Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem przystąpili do konkursów, traktując je nie tylko jako wyzwanie, ale też świetną okazję do twórczej zabawy. Wielu z nich po raz pierwszy miało okazję stworzyć coś z materiałów, które zazwyczaj trafiają do kosza – i jak się okazało, efekty były imponujące!
Dzięki takim inicjatywom uczniowie uczą się, że ekologia i oszczędzanie mogą iść w parze – a przy tym mogą być świetną zabawą. Powstały też piękne opowiadania, a najciekawsze odczytano na uroczystym rozdaniu dyplomów i nagród. Prace oceniało jury złożone z nauczycieli oraz przedstawicieli SKO, biorąc pod uwagę estetykę, pomysłowość oraz wykorzystanie materiałów ekologicznych. Wszystkie prace zaprezentowano na szkolnej wystawie, by dzieci były dumne ze swoich prac i równocześnie mogły podziwiać pomysłowość i kreatywność swoich kolegów i koleżanek. .
Autorzy nagrodzonych prac w konkursie „Najlepsza Ekologiczna Skarbonka” I miejsce – Miłosz Bajer z kl. IIb
II miejsce – Bartosz Duplaga z kl. Ia
II miejsce – Izabela Tomaszewska z kl. Ib
III miejsce – Marika Mokrzycka z kl. IIa
III miejsce – Sebastian Nowak z kl. Ib
Autorzy nagrodzonych prac w konkursie „Zaczarowana złotówka”:
I miejsce – Aleksandra Błaż z kl. Va
II miejsce – Michalina Jagielska z kl. Va
III miejsce – Kornelia Kołodziej z kl. Va
III miejsce – Zuzanna Błaż z kl. Va
Niektóre nagrodzone prace „powędrowały” do PKO BP w Brzozowie i tam można je podziwiać na wystawie zorganizowanej przez panią dyrektor banku - Justynę Kobiałkę. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za udział, a rodzicom za wsparcie i pomoc w realizacji pomysłów. Konkurs „ Najlepsza Ekologiczna Skarbonka” pokazał, że nawet z pozornie niepotrzebnych rzeczy można stworzyć coś pięknego i pożytecznego – wystarczy odrobina wyobraźni i dobre chęci. Konkurs „Zaczarowana złotówka” na pewno u niejednego dziecka wzbudził refleksję, co do bezmyślnego wydawania pieniążków.
opr. Ewa Chrobak
1
II Gminny Festiwal Maryjny „Pod Płaszczem Maryi” w Starej Wsi
6.06.2026r. – część I
II Gminny Festiwal Maryjny „Pod Płaszczem Maryi” to wydarzenie, które na stałe wpisuje się w kalendarz uroczystości religijno-kulturalnych naszej gminy. Festiwal był okazją do wspólnego przeżywania radości, modlitwy oraz artystycznej refleksji nad postacią Maryi – Matki i Opiekunki.
Pierwszy dzień festiwalu – 6 czerwca 2026r. poświęcony był przesłuchaniom konkursowym, w których udział wzięli reprezentanci z przedszkoli i szkół podstawowych działających na terenie Gminy Brzozów. Uczestnicy rywalizowali w pięciu kategoriach wiekowych. Na scenie zaprezentowano bogaty i różnorodny repertuar pieśni maryjnych oraz utworów religijnych poświęconych Matce Bożej. Występy zachwycały nie tylko pięknem wykonania, ale również szczerością przekazu, wrażliwością artystyczną oraz ogromnym zaangażowaniem młodych wykonawców. Każda prezentacja była wyrazem dziecięcej i młodzieżowej pobożności, talentu oraz pracy włożonej w przygotowania do festiwalu. Nad prawidłowym przebiegiem przesłuchań czuwało jury, które z dużą uwagą i życzliwością oceniało występy, biorąc pod uwagę m.in. walory muzyczne, interpretację utworów, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny. Po zakończeniu przesłuchań komisja konkursowa wyłoniła laureatów w poszczególnych kategoriach, doceniając zarówno solistów, jak i zespoły. Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
· Kategoria - przedszkola: I miejsce – Ada Froń, II miejsce – Judyta Zawilińska z , III miejsce – Sara Wrona
· Kategoria - klasy I – II: I miejsce – Julia Jajko, II miejsce – Nadia Graboń, III miejsce – Wiktoria Kucharska
· Kategoria - klasy III – V: I miejsce – Milena Kij, II miejsce – Nadia Potocka, II miejsce – Alicja Skarbek
· Kategoria - klasy VI – VIII: I miejsce – Michalina Adamczak, II miejsce – Amelia Sowińska, III miejsce – Emilia Skarbek
· Kategoria - zespoły: dwa pierwsze miejsca dla – Anny Dudycz i Hanny Staweckiej oraz Neli Baran, Majki Obłój, Emilii Glazer.
Pierwsza część II Gminnego Festiwalu Maryjnego przebiegła w atmosferze skupienia, radości i wzajemnej życzliwości. Była ona pięknym świadectwem wiary oraz dowodem na to, że wartości maryjne są wciąż żywe i bliskie sercom najmłodszych mieszkańców naszej gminy.
Szczególne podziękowania kierujemy obecnym na wydarzeniu gościom: p. Marioli Pilszak – Przewodniczącej Komisji Oświaty, Sportu, Turystyki i Wypoczynku, p. Józefowi Baranowi – Dyrektorowi ZEAS-u w Brzozowie oraz naszemu przyjacielowi p. Kazimierzowi Barańskiemu, który pełnił honorowy patronat medialny nad tym wydarzeniem.
opr. Ewa Chrobak
17
Edukacyjna wizyta w Banku PKO BP w Brzozowie i nie tylko
W dniu 11 czerwca 2026 r. uczniowie klasy 1b wzięli udział w wycieczce do Banku PKO Bank Polski Oddział w Brzozowie, której celem było rozwijanie wiedzy o finansach. Podczas spotkania pani Dominika Kruczek-Szałajko w ciekawy sposób przybliżyła dzieciom zasady funkcjonowania banku oraz opowiedziała o tym, w jaki sposób pieniądze są chronione przed kradzieżą. Dzieci miały także okazję poznać nominały walut obowiązujących w Unii Europejskiej oraz dowiedzieć się, jak działa maszyna do sprawdzania autentyczności banknotów. Dzięki tej wizycie pierwszoklasiści zdobyli cenną wiedzę na temat bezpieczeństwa finansowego i roli banku w codziennym życiu. Była to nie tylko lekcja ekonomii, ale także praktyczne przygotowanie do świadomego korzystania z usług bankowych w przyszłości.
Serdecznie dziękujemy pracownikom Banku PKO za gościnność i ciekawą lekcję!
Kolejnym przystankiem była Miejska Biblioteka Publiczna w Brzozowie. Dzieci zapoznały się z zasadami funkcjonowania biblioteki oraz bogatym księgozbiorem dostępnym dla najmłodszych. Panie bibliotekarki opowiedziały, jak wypożyczać książki i dlaczego warto regularnie czytać. Nie obyło się również bez oglądania książek przez dzieci oraz grania w gry, dostępne do wypożyczenia w bibliotece.
Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu cennych doświadczeń i z pewnością pozostanie w ich pamięci na długo.
„CZYTANIE – MĄDROŚĆ – SIŁA”
Pod takim hasłem 28.05.2026 i 29.05.2026 roku społeczność naszej szkoły wzięła udział w XXV Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom. Tegoroczna akcja podkreśla rolę czytania dzieciom w budowaniu ich wewnętrznych zasobów: umiejętności językowych, wiedzy, wrażliwości społecznej, a w efekcie – psychicznej i społecznej odporności i siły. Wydarzenie to było punktem kulminacyjnym całorocznej akcji promującej czytanie prowadzonej przez naszą bibliotekę szkolną. Czytaliśmy w grudniu, marcu, a teraz w maju. Od marca do końca maja tego roku w bibliotece szkolnej można było również wziąć udział w konkursie pt. „Bitwa na cytaty”.
W tym roku w akcję głośnego czytania zaangażowali się też uczniowie klas 7b, 8a i 5a, którzy chętnie odwiedzili z książkami młodszych kolegów i koleżanki w klasach. Uczniowie, nauczyciele jak i pracownicy szkoły czytali w klasach, w bibliotece szkolnej jak i na korytarzu. Promowanie codziennego, głośnego czytania dzieciom to skuteczna, tania i przyjazna metoda wspierania ich rozwoju. Czytaliśmy m. in. książki Hallee Adelman z serii „Sposób na emocje”, „Opowieści o tym co w życiu ważne” Marka Michalaka, „Bon czy ton? Savoir vivre dla dzieci” Grzegorza Kasdepke, „Kubusia Puchatka” A. A. Milne, „Małego Księcia” A. de Saint Exupery’ego. Jednocześnie zachęcaliśmy do rozmów o emocjach i wartościach moralnych.
O codziennym czytaniu powinni pamiętać nie tylko uczniowie, ale także rodzice. Ważne jest czytanie dzieciom na głos od urodzenia. Czytanie dziecku:
· buduje bliskość, bezpieczną więź i empatię
· uczy języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię
· poszerza wiedzę, wydłuża przedział uwagi
· uczy wartości, rozwija zdolność odróżniania dobra od zła, poprawia zachowanie
· buduje odporność psychiczną i społeczną na całe życie
Dziękuję wychowawcom klas 1-3, nauczycielom i pracownikom zaangażowanym w akcję a w szczególności p. Renacie Stach, p. Krystynie Długosz i p. Beacie Mielcarek za poświęcony czas.
Agnieszka Draguła
5
Sukces uczennicy naszej szkoły w Konkursie Plastycznym Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Maryjnej „SANCTA MARIA„
24 maja, w Sali Papieskiej na Jasnej Górze odbyła się Gala Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży „Sancta Maria”. Uczestniczyła w niej Antonina Lebda – uczennica z klasy drugiej naszej szkoły, która zajęła w kategorii klas I-III SP, zaszczytne III miejsce w prestiżowym konkursie plastycznym SANCTA MARIA, w tym roku pod hasłem „ Maryjo, Gwiazdo Morza”. Jury doceniło przede wszystkim oryginalność kompozycjioraz umiejętność przekazania emocji i głębokiego przesłania. To wyjątkowe wyróżnienie dla Tosi, ponieważ w konkursie wzięli udział mali artyści nie tylko z Polski, ale też m.in. z Ghany, Australii, Francji, Kanady, Litwy, Stanów Zjednoczonych czy z terenów Ukrainy objętych wojną. Nagrodzone prace plastyczne można zobaczyć na wystawie w Sali Rycerskiej. Osiągnięcie Antoniny Lebdy jest inspiracją dla innych uczniów, pokazując, że warto rozwijać swoje zainteresowania i odważnie prezentować swoją twórczość.
Laureatce gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Ewa Chrobak
„Smacznie, zdrowo i kolorowo” w klasie 2a
15 maja 2026r. uczniowie klasy 2a wzięli udział w wyjątkowych zajęciach praktycznych, podczas których zamienili się w małych kucharzy. Tematem zajęć było przygotowanie zdrowych, kolorowych i pysznych kanapek wiosennych. Była to nie tylko świetna zabawa, ale również doskonała okazja do nauki poprzez działanie. Na stołach pojawiły się świeże warzywa, takie jak ogórki, pomidory, rzodkiewki, papryka, sałata oraz szczypiorek. Nie zabrakło również pełnoziarnistego pieczywa, serów, wędlin i jajek. Uczniowie, pod opieką nauczycieli: p. Ewy Chrobak i p. Bernardy Tymczak tworzyli prawdziwe kulinarne dzieła sztuki – kanapki w kształcie zwierząt, kwiatów i uśmiechniętych buziek zachwycały kolorami i pomysłowością. Uczniowie pracowali w grupach, co rozwijało umiejętność współpracy. Zajęcia były okazją do rozmowy na temat zdrowego odżywiania i znaczenia różnorodnych produktów w codziennej diecie. Dzieci uczyły się także zasad higieny podczas przygotowywania posiłków oraz bezpiecznego korzystania z przyborów kuchennych. Na zakończenie wszyscy z dumą degustowali przygotowane kanapki. Był to moment pełen radości i satysfakcji z dobrze wykonanej pracy. Uczniowie przekonali się, że zdrowe jedzenie może być nie tylko wartościowe, ale także smaczne i atrakcyjne.
opr. Ewa Chrobak
9
Uwaga!!! Egzamin na Kartę Rowerową
Pierwsza część egzaminu na Karta Rowerowa odbędzie się w dniach 19, 20 maja br. Jest to część teoretyczna z elementami pierwszej pomocy. Tedt zostanie udostepniony w formie kodu QR. Test wiedzy z przepisów ruchu drogowego należy zaliczyć na 80%, by uzyskać prawo do przystapienia do II etapu egzaminu (jazda rowerem i obsługa techniczna na placu manewrowym planowane na dzień 21 maja 2026r.).
Uwaga!!! Zmiana terminu egzaminu praktycznego: 25 maja br. godz: 10:00 do 12:00
Uwaga!!! W razie silnych opadów deszczu egzamin praktyczny zostanie przeniesiony na inny termin o czym zostanie przekazana oddzielna informacja.
Powodzenia
9
Komunikat
W związku z rosnącą populacją wilków w Polsce oraz ich coraz częstszą obecnością w pobliżu obszarów zabudowanych (w ostatnim czasie komunikaty ostrzegawcze wydawały samorządy m.in. na Podkarpaciu, Warmii czy w Wielkopolsce), urzędy gmin oraz Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska regularnie publikują wytyczne dla mieszkańców.
Komunikat dla Mieszkańców
Dotyczy: Obecności wilków w pobliżu zabudowań oraz zasad bezpieczeństwa
W związku z docierającymi sygnałami o pojawianiu się wilków w pobliżu terenów mieszkalnych i gospodarskich, apelujemy do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności, czujności oraz przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Wilki z natury są zwierzętami płochliwymi i unikają kontaktu z człowiekiem. Jednak w poszukiwaniu łatwego pożywienia mogą podchodzić bliżej ludzkich siedlisk. Przypominamy, że wilk jest w Polsce gatunkiem objętym ścisłą ochroną, a za ewentualne szkody wyrządzone przez te zwierzęta w pogłowiu zwierząt gospodarskich odpowiada Skarb Państwa.
🛑 Jak nie zwabiać wilków pod domy?
• Zabezpiecz odpady: Przechowuj odpady spożywcze i resztki jedzenia w szczelnych, zamkniętych pojemnikach. Nie wyrzucaj resztek mięsa czy wędlin na kompostownik.
• Nie zostawiaj karmy: Nie pozostawiaj misek z karmą dla psów i kotów na zewnątrz budynku.
• Zadbaj o zwierzęta domowe:
• W nocy trzymaj psy w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.
• Pamiętaj, że pies pozostawiony na uwięzi (na łańcuchu) staje się dla wilka łatwą ofiarą.
• Oświetlenie: Zainstaluj oświetlenie z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania śmieci oraz budynków inwentarskich.
🌲 Zasady dla spacerowiczów i właścicieli psów
• Pies zawsze na smyczy: Podczas spacerów po lesie lub terenach otwartych bezwzględnie prowadzaj psa na smyczy. Wilk może potraktować biegającego wolno psa jako intruza na swoim terytorium lub jako ofiarę.
• Nie zostawiaj śmieci: Nie porzucaj resztek prowiantu na leśnych parkingach, szlakach czy miejscach odpoczynku.
• Spotkanie młodych: Jeśli znajdziesz w lesie wilcze szczenię – nigdy go nie dotykaj ani nie zabieraj! Zrób zdjęcie, zapisz lokalizację i powiadom leśników. Matka prawdopodobnie jest w pobliżu.
🚷 Co zrobić podczas bezpośredniego spotkania z wilkiem?
Jeśli spotkasz wilka, który nie ucieka od razu, lecz przygląda się Tobie (wilki mają słabszy wzrok i często potrzebują czasu, by wyczuć zapach człowieka):
1. Zachowaj spokój: Nie uciekaj gwałtownie – bieg może uruchomić u drapieżnika instynkt łowiecki.
2. Powiększ swoją sylwetkę: Unieś ręce do góry i machaj nimi powoli.
3. Daj o sobie znać: Głośno krzycz, klaszcz w dłonie lub gwizdaj, aby zwierzę zorientowało się, że ma do czynienia z człowiekiem.
4. Wycofaj się: Powoli i spokojnie odchodź w bezpiecznym kierunku, cały czas obserwując zwierzę (nie odwracaj się do niego tyłem).
5. W skrajnym przypadku: Jeśli wilk podchodzi zbyt blisko (poniżej 30 metrów) lub zachowuje się agresywnie, rzuć w jego kierunku grudą ziemi, kamieniem lub kijem.
📞 Gdzie zgłaszać incenty?
Wszelkie przypadki pojawienia się wilków w pobliżu domów, nietypowego zachowania tych drapieżników lub wyrządzonych przez nie szkód należy niezwłocznie zgłaszać do:
• Urzędu Gminy / Miasta
• Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ)
• W sytuacjach nagłego, bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia – pod numer alarmowy 112.
Światowy Dzień Ziemi
Z okazji Dnia Ziemi Samorząd Uczniowski przygotował dekorację oraz zasadził kwiaty, które będą zdobiły wejście do szkoły. W działania na rzecz naszej planety aktywnie włączyli się również uczniowie klas 1-3. Klasy pierwsze oraz 3b wykonały piękne, kolorowe kartki o tematyce ekologicznej, a klasa 3a przygotowała ciekawą i estetyczną gazetkę klasową. Uczniowie klas drugich podjęli także praktyczne inicjatywy, klasa 2b zasadziła fasolki, natomiast klasa 2a założyła własny ogródek warzywny.
Wspólne działania były nie tylko formą świętowania Dnia Ziemi, ale przede wszystkim wyrazem troski o środowisko naturalne i kształtowanie postaw ekologicznych wśród uczniów.
2
Wywiadówka
W dniu 6 maja godz: 16.30 prelekcja dla Rodziców uczniów klas I-VIII w ramach realizacji projektu: Nowa jakość kształcenia w Gminie Brzozów. Temat: Cyberbezpieczeństwo
Następnie spotkanie z wychowawcami w salach.
W pokoju nauczycielskim dyżur nauczycieli uczących w klasach I-VIII do godz: 18.30
UWAGA !!! Zmiana - Psycholog szkolny pełni dyżur w czwartek i w piątek w godzinach pracy.
ZapraszamySzanowni Państwo
Ze względu na przygotowania do I Komuni Św. uczniów klas III wywiadówka w klasie 3a i 3b odbędzie się w terminie ustalonym przez wychowawcę klasy.Dyrektor SP Stara Wieś
Piotr Niecko

Świętujemy 3-go Maja
W Naszej Szkole jak co roku odbyło się uroczyste upamiętnienie dnia uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.
Święto Konstytucji 3 Maja to jedno z najważniejszych polskich świąt państwowych, obchodzone co roku z dumą i szacunkiem dla historii. Upamiętnia uchwalenie w 1791 roku pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej konstytucji, która miała umocnić państwo i chronić jego niezależność.
Na Uroczystym apelu uczniowie przypomieli wydarzenia tamtych lat poprzez wiersze, pieśni i krótkie inscenizacje. Reprezentacja szkoły uczestniczyła we Mszy Św w Bazylice Mniejszej w Brzozowie, przemarszu pocztów sztandarowych oraz złożono kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.To dzień refleksji nad wartością wolności, odpowiedzialności obywatelskiej i troski o dobro wspólne — wartości, które Konstytucja 3 Maja niesie do dziś.
Dzień Ziemi - Nietypowe zajęcia dydaktyczne w klasie 2a – nauka przez działanie
24.04.2026r. w klasie 2a odbyły się wyjątkowe i bardzo praktyczne zajęcia dydaktyczne, które na długo pozostaną w pamięci uczniów. Tym razem szkolna sala lekcyjna zamieniła się w mały ogród, a dzieci mogły wcielić się w rolę prawdziwych ogrodników. Wszystko po to, aby nauka była jeszcze ciekawsza i bliższa codziennemu życiu. Podczas zajęć uczniowie sadzili sadzonki warzyw: sałatę, selery, kapustę. Prace wykonywali pod okiem wychowawcy – p. Ewy Chrobak oraz p. Bernardy Tymczak. Najpierw przygotowywały doniczki, które wypełniły ziemią. Następnie uczyły się, jak prawidłowo umieszczać rośliny w ziemi oraz jak je podlewać. Każdy etap pracy był okazją do rozmowy o potrzebach roślin, ich wzroście i znaczeniu w naszym codziennym życiu. Oprócz sadzenia sadzonek, uczniowie mieli również możliwość wysiewu nasion. Do przygotowanego podłoża trafiły nasiona ogórków, rzodkiewek, koperku, różnych ziół oraz kwiatów. Dzieci dowiedziały się, czym różni się sadzenie od wysiewu, jakiej głębokości wymagają nasiona oraz jak ważna jest regularna pielęgnacja roślin. Każdy uczeń mógł samodzielnie wykonać wszystkie czynności, co sprawiło im ogromną radość i satysfakcję. Zajęcia miały nie tylko charakter praktyczny, ale również edukacyjny i wychowawczy. Uczniowie rozwijali umiejętności manualne, uczyli się cierpliwości, odpowiedzialności oraz pracy zespołowej. Tego typu zajęcia sprzyjają również kształtowaniu postaw proekologicznych i budowaniu szacunku do przyrody. Teraz będą z ciekawością obserwować wzrost swoich roślin, regularnie je pielęgnując.
Nietypowe zajęcia pokazały, że nauka nie musi ograniczać się tylko do książek i zeszytów – może być fascynującą przygodą, która angażuje wszystkie zmysły i przynosi wiele radości.
opr. Ewa Chrobak
Sukces ucznia w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym
Z radością Informujemy, że uczeń naszej szkoły Igor Olszyk z kl. 3a odniósł znaczący sukces w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pt. ,,Portret rośliny chronionej” , zdobywając II miejsce na etapie wojewódzkim.
Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce w Zespole Szkół w Nagoszynie. Konkurs zgromadził wielu utalentowanych uczestników z całego regionu i stanowił doskonałą okazję do zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych oraz kreatywnego spojrzenia na tematykę konkursową. Spośród 611 prac, praca naszego ucznia została wysoko oceniona przez jury, które doceniło jej oryginalność, estetykę wykonania oraz zgodność z tematem.
To osiągnięcie jest powodem do dumy dla całej społeczności szkolnej. Gratulujemy uczniowi sukcesu oraz życzymy dalszego rozwijania pasji i kolejnych osiągnięć artystycznych!
Opr. Beata Giermańska
Śladami Skarbnika - wycieczka do Bochni
W dniu 24 kwietnia uczniowie klasy 2 b i 3a uczestniczyli w wycieczce do Bochni, gdzie zwiedzili zabytkową Kopalnię Soli Bochnia. Podczas pobytu dzieci poznały historię kopalni, zobaczyły podziemne komory oraz miały okazję przejechać się górniczą kolejką. Wycieczka była nie tylko ciekawą przygodą , ale także wartościową lekcją historii.
Duże zainteresowanie wzbudziła legenda o Skarbniku- dobrym duchu kopalni, który według opowieści opiekuje się górnikami i strzeże podziemnych skarbów. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali historii o Skarbniku i poznali dawne górnicze tradycje i zwyczaje.
To była niezapomniana wycieczka , która dostarczyła wielu wrażeń, a także była ciekawą lekcją historii i regionalnych tradycji. Uczniowie wrócili zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia i piękne wspomnienia.
Dzień Świadomości Autyzmu
Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w naszej szkole odbyła się wyjątkowa akcja. Tego dnia zarówno nauczyciele, jak i uczniowie ubrali się w kolorze symbolizującym solidarność i wsparcie dla osób z autyzmem, czyli na niebiesko. Wspólne zaangażowanie całej społeczności szkolnej pokazało, jak ważna jest akceptacja, zrozumienie i otwartość na drugiego człowieka.
Dziękujemy wszystkim za aktywny udział i wspólne tworzenie atmosfery życzliwości oraz szacunku. Dzięki temu w naszej szkole było iście niebiańsko, czyli niebiesko.
Zawody w tenisie stołowym
W dniach 23 i 24 marca 2026 roku w naszej szkole odbyły się indywidualne powiatowe zawody w tenisie stołowym.
W młodszej kategorii klas III i IV wystartowało 53 osoby a wśród nich: Katarzyna Dydek, Zofia Marczak, Aleksandra Guzowska, Nikola Szmyd, Zofia Janusz, Leonard Banat, Dawid Dobosz, Tymoteusz Wójcik i Aleksander Antoń.
W starszej grupie wystartowało 40 osób, naszą szkołę reprezentowali: Wiktor Pytlak, Wrona, Jakub Nogaj, Wolanin, Michael Banat.
W wyniku przeprowadzonych gier najlepsze miejsca zajęli:
4 miejsce - Zofia Janusz
6 miejsce - Nikola Szmyd
7 miejsce Katarzyna Dydek
Gratulujemy wszystkim zawodnikom.
Z okazji Świąt Wielkanocnych
Składamy najserdeczniejsze życzenia.
Niech ten wyjątkowy czas przyniesie spokój, nadzieję i radość. Niech wiosenne słońce rozświetli codzienność, a Zmartwychwstanie Pańskie umocni w wierze, miłości i wzajemnym zrozumieniu. Życzymy zdrowia, rodzinnego ciepła, odpoczynku oraz siły do podejmowania nowych wyzwań — zarówno w nauce, pracy, jak i życiu osobistym.
Wesołego Alleluja! Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Starej Wsi
Archiwum Aktualności

