Wychowanie do życia w rodzinie w Szkole Podstawowej w Sterej Wsi
Celem lekcji WDŻ jest wskazanie na istotę budowania trwałych i szczęśliwych więzi opartych na przyjaźni i miłości, która jest podstawą rozwoju rodziny. Podręcznik, ćwiczenia i inne materiały dydaktyczne do zajęć WDŻ to seria "Moje dorastanie", autor: Bożena Strzemieczna wydawnictwo Taurus Edukacja i Kultura.
Zgodnie z założeniami nowej podstawy programowej, wychowanie do życia w rodzinie należy postrzegać jako integralną część wychowania ogólnego. Jest oczywiste, że proces wychowania rozpoczyna się w rodzinie i że środowisko rodzinne stanowi najważniejsze ogniwo w procesie wychowawczym. To rodzina wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne swojego dziecka, kształtuje osobowość, uczy dokonywania moralnie właściwych wyborów, wpływa na rozwój intelektualny.
Nie da się jednak pominąć znaczenia innych podmiotów wychowawczych, takich jak nauczyciele, grupy rówieśnicze, instytucje wychowawcze. Nauczyciele, realizując zajęcia z wychowania do życia w rodzinie, wspierają w tym zakresie rodziców. Kluczowym elementem współczesnego wychowania staje się zatem współpraca wszystkich środowisk kształtujących osobowość młodego człowieka.
Lata szkoły podstawowej to czas nadchodzących zmian fizycznych i psychicznych związanych z pokwitaniem. Konieczne jest więc przygotowanie nastolatków do zmian, które wkrótce nastąpią, i wykształcenie w nich pozytywnego nastawienia do tego okresu. Zadaniem dorosłych jest także kształcenie u dzieci odpowiedzialności, umiejętności samokontroli i samooceny.
Dorastanie wiąże się z nasileniem krytycyzmu i buntu, zwłaszcza wobec dorosłych, z rozchwianiem emocjonalnym, a jednocześnie z ogromną ciekawością świata. I tak, z jednej strony – różnorodność informacji i wzorców lansowanych w środkach masowego przekazu, z drugiej zaś strony – brak umiejętności dokonywania właściwych wyborów, mogą powodować trudności w odnalezieniu się dziecka we współczesnym świecie. Rolą dorosłych jest pomoc nastolatkom
w poszukiwaniu właściwych dróg. Potrzeba realizowania przez szkołę edukacji prorodzinnej wynika także z ogromnego przyspieszenia przemian zachodzących w naszym kraju, które niosą ze sobą realne zagrożenia.
Program nauczania Wychowanie do życia w rodzinie - seria "Moje dorastanie”, ma pełnić funkcję wspierającą rodzinę w wychowywaniu dzieci. Zdając sobie sprawę, że edukacja prorodzinna jest przede wszystkim funkcją domu rodzinnego, program nauczania oraz proponowane do niego materiały pomocnicze są zaprojektowane tak, aby uczniowie zachęcali członków rodziny do uczestnictwa w ćwiczeniach domowych związanych z tematami dotyczącymi życia rodzinnego, zdrowia i higieny czy dojrzewania, co przyczyni się do budowania stabilności, poczucia więzi oraz wzmocnienia komunikacji w rodzinie.
Rozumiejąc konieczność wszechstronnego przygotowania dzieci do życia we współczesnym świecie, nauczyciele powinni w sposób przemyślany i zorganizowany przekazywać rzetelną wiedzę, wpływać na kształtowanie osobowości, promować
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z podręcznikami, ćwiczeniami i materiałami edukacyjnymi na zajęcia WDŻ dostępnymi w Internecie.
Podstawa prawna:
1. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym. ogólnego. (Dz.U. poz. 356)
2. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 2 czerwca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. (Dz.U. poz. 1117)
3. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 10 sierpnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. (Dz.U. nr 131, poz. 1079)
Procedura rezygnacji z zajęć WDŻR:
1. Uczeń niepełnoletni ma obowiązek uczęszczania na zajęcia „Wychowania do życia w rodzinie”, chyba, że jego rodzice zgłoszą dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału ucznia w zajęciach. Tylko pisemny sprzeciw rodzica/prawnego opiekuna zwalnia ucznia z udziału w tych zajęciach. Jeżeli rodzic nie dopełni tej formalności uczeń będzie musiał uczęszczać na wspomniane zajęcia.
2. Wzór rezygnacji z zajęć wychowania do życia w rodzinie zawiera załącznik do niniejszej procedury i znajduje się na stronie internetowej szkoły w zakładce "dokumenty szkolne"
3. Rezygnacja, o której mowa w pkt. 1 może być złożona w każdym czasie w danym roku szkolnym i obowiązuje do końca roku szkolnego, w którym została złożona.
4. Zajęcia nie podlegają ocenie i nie mają wpływu na promocję ucznia do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły przez ucznia.
5. W przypadku udziału ucznia w zajęciach, fakt ten odnotowuje się na świadectwie szkolnym w części przeznaczonej na dodatkowe zajęcia edukacyjne wpisem „uczestniczył(ła)”.
6. Zajęcia realizowane są od klasy IV do VIII. Na realizację zajęć WDŻ w szkołach publicznych przeznacza się w szkolnym planie nauczania, w każdym roku szkolnym, dla uczniów poszczególnych klas, po 14 godzin, w tym po 5 godzin z podziałem na grupy dziewcząt i chłopców. Zajęcia są organizowane w oddziałach albo liczących nie więcej niż 28 uczniów grupach międzyoddziałowych.
admin